W Krakowie wmurowano kamień węgielny pod pomnik Armii Krajowej. Monument powstanie w planowanym Ogrodzie Pamięci Narodowej, w południowej części Bulwaru Czerwieńskiego. Rzeźba będzie miała kształt wstęgi, która wyłania się spod ziemi i narasta do wysokości 4,2 m – informuje Radio Maryja.
Przed poświęceniem kamienia węgielnego na Bulwarze Czerwieńskim, a także ziemi z pól bitewnych Armii Krajowej i aktu erekcyjnego, ks. kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski podkreślił, że każde pokolenie naszego narodu ma prawo, a może nawet obowiązek przekazania potomnym tego, co z jego współczesnej historii najcenniejsze”. Jak mówił metropolita krakowski, „nie trzeba przeciwstawiać sobie dwóch idei budowania pomników: pomnika materialnego i tzw. żywego pomnika” w formie konkretnych inicjatyw, np. charytatywnych, wychowawczych. Obie te idee mogą się uzupełniać. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział, że w czasie wojny Polska była wyjątkowym krajem. Mimo okupacji istniało w niej Polskie Państwo Podziemne z własnymi władzami, sądownictwem i szkolnictwem oraz – jak zaznaczył – z armią.
Wesprzyj nas już teraz!
Inicjatorem budowy i fundatorem pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. W konkursie jaki został ogłoszony, zwyciężył zespół Aleksandra Smagi. Rzeźba będzie miała kształt wstęgi, która wyłania się spod ziemi i narasta do wysokości 4,2 m. Będzie zbudowana z dwóch stalowych warstw: zewnętrznej w kolorze rdzy i wewnętrznej w kolorze błyszczącej stali. Forma wstęgi odzwierciedla granice Rzeczpospolitej Polskiej w momencie wybuchu II wojny światowej. Monument wyznaczy granice niewielkiego placu – miejsca zebrań, manifestacji i składania hołdu podczas uroczystości patriotycznych.
Źródło: radiomaryja.pl
pam