W piątek o godzinie 13.00 oficjalnie został zawieszony protest byłych opozycjonistów, którzy domagali się wycofania rozporządzenia wdrażanego przez MEN. Skutkiem nowych przepisów będzie ograniczenie realnej liczby godzin historii w szkołach ponadgimnazjalnych.
– W dniu wczorajszym po wizycie kard. Dziwisza i na skutek jego apelu, oraz opinii lekarskiej postanowiliśmy zawiesić protest, w międzyczasie okazało się że rozpoczyna się pikieta pod kuratorium małopolskim, rozpoczyna się też protest głodowy kilku naszych kolegów w Stowarzyszeniu Wolnego Słowa – mówi jeden z protestujących Grzegorz Surdy.
Wesprzyj nas już teraz!
– Protest odniósł połowiczny sukces, udało się nam rozbudzić opinię publiczną, te sumienia wielu Polaków zostały rozedrgane, rozpoczyna się debata, której ministerstwo nie chciało i nie potrafiło prowadzić – ocenia Surdy.
Podczas konferencji Adam Kalita odczytał komunikat, w którym protestujący podziękowali ks. kard. Dziwiszowi i ks. kard. Nagy‘emu, oraz Księżom Salezjanom za wsparcie duchowe i organizacyjne. Wyrazili wdzięczność wszystkim organizacjom, podmiotom społecznym, środowiskom naukowym, stowarzyszeniom twórczym za udzielenie pomocy i poparcie.
– Dziękujemy tym mediom, które na bieżąco i rzetelnie informowały o przebiegu protestu i naszych postulatach: zawieszenie rozporządzenia i przeprowadzenia realnych konsultacji – powiedział Grzegorz Surdy – Ministerstwo wciąż karmi opinię publiczną kłamstwami.
Na konferencji padła zapowiedź powstania Obywatelskiej Komisji Edukacyjnej, która w dalszej perspektywie przygotuje podstawy programowe i dążyć będzie do wyprowadzenia edukacji z pod kurateli polityków.
Te same problemy podnoszą protestujący pod krakowskim kuratorium przedstawiciele rodziców, oraz rozpoczynający protest głodowy w ramach swoistej „sztafety” przyjaciele dawnych opozycjonistów, którzy głodują w Stowarzyszeniu Wolnego Słowa w Warszawie.
Warto przypomnieć nazwiska protestujących, którzy własną wygodę poświęcili dla ratowania polskiej edukacji: Grzegorz Surdy, Adam Kalita, Leszek Jaranowski, Ryszard Majdzik, Bogusław Dąbrowa-Kostka, Marian Stach, Paweł Kurtyka, Kazimierz Korabiński, Aleksander Czapla, Tomasz Kalita, Sebastian Kęciek i Marcin Szymański.
– Pamiętajmy, że ministerstwa, kuratoria są naszymi instytucjami, należą do narodu, nie dajmy sobie ich odebrać – powiedział na zakończenie konferencji Grzegorz Surdy.
Łukasz Karpiel
{galeria}