6 września 2013

Kraków: rozpoczęło się Światowe Spotkanie Bractw i Stowarzyszeń św. Jakuba

(By Aracuano (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

Około 150 osób z całego świata bierze udział w Światowym Spotkaniu Bractw i Stowarzyszeń św. Jakuba, które rozpoczęło się 5 września w Krakowie. Przez cztery dni uczestnicy będą dzielić się swoimi doświadczeniami i pracą na rzecz rozwoju Dróg św. Jakuba, a także prezentować swoją pracę i dokonania stowarzyszeń z poszczególnych zakątków świata.

W spotkaniu uczestniczy pięćdziesięciu przedstawicieli z szesnastu państw świata, m.in. z Japonii, USA i Niemiec, a także osiemdziesiąt osób z Polski. „Celem tego wydarzenia jest pochylenie się nad rozwojem kultu i Dróg św. Jakuba, które znajdują się na terenie Polski i za granicą. Spotkanie poświęcone jest genezie i funkcjonowaniu Drogi św. Jakuba, rozwojowi kultu Świętego oraz wspieraniu idei pielgrzymowania. Jest także okazją do uczczenia 1200 rocznicy odkrycia grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela” – powiedział dr Franciszek Mróz z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członek Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych.

Wesprzyj nas już teraz!

W ramach wydarzenia odbędzie się także VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „1200 lat pielgrzymek do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela”. Podczas spotkania w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, uczestnicy konferencji będą prezentować działalność, osiągnięcia i plany bractw i stowarzyszeń św. Jakuba. Przedstawiciele będą rozmawiać na temat dorobku w zakresie badań naukowych oraz o podejmowanych działaniach organizacyjnych związanych z kultem św. Jakuba w Polsce i na świecie. Będą także dzielić się swoimi doświadczeniami na temat wspierania idei pielgrzymowania Drogą św. Jakuba.

Organizatorami spotkania są: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła w Więcławicach Starych. Patronat honorowy nad spotkaniem objęli m. in. kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski, abp Julian Barrio Barrio – metropolita Santiago de Compostela, abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce, Agustin Núñez Martínez – ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce.

Natomiast w niedzielę, 8 września, w ostatnim dniu spotkania, przedstawiciele bractw z całego świata a także pielgrzymi, przejdą wspólnie 11 km Małopolską Drogą św. Jakuba z Polanowic do kościoła pw. św. Jakuba w Więcławicach Starych, gdzie odbędzie się jubileuszowa Msza św. w szóstą rocznicę przekazania relikwii św. Jakuba Apostoła do kościoła w Więcławicach Starych.

Droga Świętego Jakuba (Camino de Santiago) to jeden z najstarszych europejskich, chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Prowadzi do grobu apostoła Jakuba Starszego, który – według tradycji, mieści się w katedrze w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Szlaki, którymi pielgrzymi zmierzali do Santiago, tworzyły gęstą sieć obejmującą niemal cały Stary Kontynent, stając się jednocześnie drogą rozprzestrzeniania kultury i tożsamości europejskiej.

Współcześnie odżywa tradycja pielgrzymowania Drogą Świętego Jakuba. Z roku na rok coraz więcej osób wyrusza tym szlakiem ze względów religijnych, kulturalnych, czy krajoznawczych. mPodczas swoich odwiedzin w sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela w 1982 r. Jan Paweł II wygłosił „Akt Europejski” zawierający tezy o duchowej jedności Europy. Papież apelował: „Stara Europo (…) odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie. Tchnij życie w te autentyczne wartości, które sprawiały, że twoje dzieje były pełne chwały, a twoja obecność na innych kontynentach dobroczynna. (…) Możesz jeszcze być latarnią cywilizacji i bodźcem postępu dla świata. Inne kontynenty patrzą na ciebie, a spodziewają się po tobie tej samej odpowiedzi, jaką święty Jakub dał Chrystusowi: Mogę.”

Pierwszy odcinek Szlaku do Santiago w Polsce został otwarty w 2005 r. i pod nazwą Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba połączył Jakubów koło Głogowa ze Zgorzelcem. Od tego czasu wytyczonych, oznakowanych i opisanych zostało ponad 3 tys. kilometrów Jakubowych Szlaków.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram