Ks. Piotr Skarga zasługuje na godne upamiętnienie w mieście, które było związane z jego życiem. Natomiast nie wiadomo, czy w ogóle po usunięciu z obecnej lokalizacji dojdzie do przeniesienia w inne miejsce. Póki co nie mamy żadnych gwarancji władz, oprócz słownych zapewnień. Być może ten pomnik na czas remontu zniknie i już nigdzie później się nie pojawi – podkreślają członkowie Ruchu Narodowego, sprzeciwiający się przeniesieniu pomnika z placu św. Marii Magdaleny w Krakowie na pobliskie tereny należące do Uniwersytetu Jagiellońskiego.
– Nie zgadzamy się z usunięciem z przestrzeni publicznej pomnika ks. Piotra Skargi. Prowadzimy działania mające blokować lub opóźniać decyzje administracyjne – wyjaśnił Wojciech Jaskółka, sekretarz Zarządu Głównego Małopolskiego Okręgu Ruchu Narodowego podczas konferencji prasowej.
Ruch Narodowy skierował skargę do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na decyzję Małopolskiego Konserwatora Zabytków, dotyczącą zmiany stanowiska w sprawie obecności pomnika. – Przed 2001 r. zdołano uzyskać pozytywną opinię konserwatora, aby pomnik mógł w tym miejscu stanąć. W 2021 r. ta decyzja się zmieniła, mimo, że nie w żaden sposób nie zmieniło się jego otoczenie – podkreślił Jaskółka. – W skardze zwróciliśmy uwagę, że zmiana decyzji bez zmiany okoliczności rodzi obawy wobec działalności konserwatora, kierującego się być może anty-narodowymi, anty-katolickimi motywacjami oraz, że podważa ona powagę samego urzędu – dodał.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak dowiedziano się z korespondencji między RN a Urzędem Miasta, decyzja magistratu oparta jest nie tylko o opinię konserwatora, ale róweniż uchwałę Rady Dzielnicy Stare Miasto z marca 2021 r., która wskazuje potrzebę przebudowy i rewitalizacji placu. Jednak, jak wskazał Jaskółka, sami radni w uzasadnieniu uchwały wyrazili chęć pozostawienia pomnika na dotychczasowym miejscu. – Wysłaliśmy petycję do miejskich radnych, licząc, że skoro nie chcą słuchać głosu swoich wyborców, (…) posłuchają swoich kolegów z Rady Dzielnicy Stare Miasto, którzy wyraźnie pragną pozostawienia pomnika – podkreślił.
Jak podkreślają członkowie RN, rewitalizacja placu wcale nie musi wiązać się z przeniesieniem monumentu. Dodatkowo, ustawienie pomnika w pobliskich ogrodach należących do Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie de facto usunięciem go z przestrzeni publicznej. Ponadto, wcale nie ma gwarancji, że usunięty na czas remontu pomnik rzeczywiście stanie w innym miejscu. – Póki co nie mamy żadnych gwarancji władz, oprócz słownych zapewnień. Być może ten pomnik na czas remontu zniknie i już nigdzie później się nie pojawi – wyjaśniał Jaskółka.
PR
***
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi jeszcze w minionym roku alarmowało w sprawie pomnika. W tej sprawie wydało specjalne OŚWIADCZENIE. Aktualnie akcja została rozszerzona i każdy może podpisać petycję w obronie pamięci kapłana stanowiącego „sumienie narodu”, którego nauki wydają się ponadczasowe i trafnie diagnozują stan naszej Ojczyzny również dzisiaj.