28 marca 2022

Kraków sfinansuje procedurę zapłodnienia in vitro. Milion złotych dla 15 podmiotów

(DrKontogianniIVF / Wikimedia Commons)

15 podmiotów medycznych, wyłonionych w drodze konkursu, będzie realizowało procedurę in vitro w gminie Kraków. Programem może być objętych ok. 200 par. W 2022 r. kwota realizacji projektu to 1 mln zł – poinformował w poniedziałek magistrat.

Władze Krakowa zatwierdziły listę podmiotów, które będą realizować „Gminny program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa”. Do konkursu wpłynęło 17 ofert, wybrano 15 z nich – są to placówki zarejestrowane głównie w Krakowie, Katowicach, Warszawie, Białymstoku.

O tym, że miasto będzie refundowało mieszkańcom zabiegi in vitro, zdecydowali radni w marcu ub.r.

Wesprzyj nas już teraz!

Według konsultant projektu Marty Górnej ze stowarzyszenia działającego na rzecz leczenia niepłodności, w Krakowie ok. 30 tys. par boryka się z problemem niepłodności i rocznie dla ok. 600 z nich in vitro jest jedyną pomocą. Konsultant poinformowała, że dzięki programowi refundacji rocznie w mieście przyjdzie na świat ok. 150 dzieci.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że niepłodność dotyka 10-12 proc. populacji społeczeństw krajów wysokorozwiniętych. Według danych Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE), niepłodność dotyczy nawet 1,5 mln polskich par, czyli ok. 20 proc. społeczeństwa w wieku reprodukcyjnym.

Trzeba jednak pamiętać, że kosztowna metoda zapłodnienia pozaustrojowego nie jest leczeniem niepłodności. Co więcej, wzbudza szereg wątpliwości etycznych (np. pytania o los zamrożonych embrionów), a Kościół katolicki, choć przyznaje, że bezpłodność „sprawia małżonkom wiele cierpienia”, to techniki sztucznego zapłodnienia „praktykowane w ramach małżeństwa (sztuczna inseminacja i sztuczne zapłodnienie homologiczne) (…) pozostają moralnie niedopuszczalne” (KKK, 2374 – 2377).

Co więcej, procedury takie jak in vitro „powodują oddzielenie aktu płciowego od aktu prokreacyjnego”, a oddając „życie i tożsamość embrionów w ręce lekarzy i biologów”, wprowadzają „panowanie techniki nad pochodzeniem i przeznaczeniem osoby ludzkiej”. „Tylko poszanowanie związku, który istnieje między znaczeniami aktu małżeńskiego, i szacunek dla jedności istoty ludzkiej umożliwia rodzicielstwo zgodne z godnością osoby ludzkiej (KKK, 2377)”.

Źródło: PAPpap logo / własne PCh24.pl / Katechizm Kościoła Katolickiego

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(14)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 555 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram