W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach od sobotniego poranka tłumnie gromadzą się pielgrzymi przybyli na uroczystość z całego kraju. Poszczególne elementy uroczystości zaplanowano na godzinę 10:00 (nabożeństwo o Bożym Miłosierdziu), 11:00 (konferencja ordynariusza bielsko-żywieckiego) i 12:00 (Msza Święta zakończona adoracją Najświętszego Sakramentu oraz odczytaniem Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana).
– Jestem tu w ramach szkolnego wyjazdu i na początku nawet nie chciałam jechać. Ale później uświadomiłam sobie jak doniosłe jest to wydarzenie, który ma znaczący wydźwięk w dziejach Polski. Zrozumiałam, że chcę i muszę być dzisiaj w Łagiewnikach, gdy mam taką możliwość, by przyjąć osobiście Chrystusa jako Pana mojego życia – mówi licealistka Małgosia z Chojnic.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak wskazują wierni, przyjazd do Łagiewnik jest dla nich swoistym wyznaniem wiary. – Jesteśmy spadkobiercami poprzednich pokoleń, które w trudnych dla Polski sytuacjach pokładały ufność w Bogu. Moja obecność tutaj wynika z wiary, że to od Jezusa Chrystusa zależą dzieje świata, w tym Polski. Sądzę, że wielu nie zdaje sobie z tego sprawy i to dobry moment, by to pokazać – przyznaje pan Antoni z Zamościa.
Z kolei s. Blanka ze Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Pana Jezusa z Lublina podkreśla patriotyczny wymiar wydarzenia. – Cała Polska przyjmuje dziś Chrystusa jako Pana, więc jestem tu dzisiaj, by być z Polakami i czuję się dumna z tego, że jestem Polką. Osobiście dla mnie ten akt to zobowiązanie – w moim kraju na nowo będzie przyjęte królestwo Chrystusa, co budzi we mnie poczucie jego szerzenia dalej całym moim życiem – tłumaczy zakonnica.
O godzinie 10:00 w łagiewnickim sanktuarium zaplanowano nabożeństwo o Bożym miłosierdziu, które będzie skoncentrowane na tematyce krzyża. Po nim konferencję wygłosi biskup Roman Pindel z diecezji bielsko-żywieckiej.
Na godzinę 12:00 zaplanowano uroczystą Mszę Świętą, której przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Homilię wygłosi biskup Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej i przewodniczący Zespołu KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych.
Punktem wieńczącym uroczystości będzie adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wraz z wiernymi wypowie Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana.
W wydarzeniu wezmą udział biskupi, kapłani, osoby konsekrowane, wierni świeccy, w tym przedstawiciele władz z prezydentem Andrzejem Dudą na czele. Przybędą również przedstawiciele ruchów intronizacyjnych. Transmisję z całego wydarzenia można śledzić za pośrednictwem TV Trwam, Radia Maryja i Polskiego Radia.
KAI
MWł