26 maja 2014

25 maja 2014 r. ulicami Krakowa przeszedł marsz ku czci rotmistrza Witolda Pileckiego zorganizowany przez stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej przy współpracy ze stowarzyszeniem Koliber oraz Towarzystwem Parku im. dra H. Jordana. Medialny patronat nad wydarzeniem objął portal PCh24.pl


Obchody zainaugurowała uroczysta Msza Święta w Bazylice Mariackiej odprawiona w intencji rotmistrza oraz wszystkich ofiar terroru komunistycznego. Zaraz po niej z Rynku Głównego wyruszył Krakowski Marsz Rotmistrza na czele ze Szwadronem Ułanów im. Marszałka J. Piłsudskiego, Orkiestrą Wojskową i pocztami sztandarowymi. Jego uczestnicy przeszli do parku im. H. Jordana, gdzie pośród pomników polskich bohaterów znajduje się również popiersie rotmistrza Pileckiego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wśród zaproszonych gości znalazła się wnuczka rotmistrza, Małgorzata Kosior. Podkreśliła, jak istotne jest kultywowanie pamięci o bohaterach narodowych i, co się z tym wiąże, rozbudzanie świadomości historycznej młodego pokolenia. Przekonywała, że gruntowna edukacja historyczna młodzieży jest niezbędna, bo „znajomość przeszłości jest gwarantem bezpiecznej przyszłości”. Kapelan żołnierzy Armii Krajowej i środowisk niepodległościowych, o. Jerzy Pająk, przypomniał zaś słowa-testament, które rotmistrz Pilecki zostawił swoim bliskim: „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”. Stanowią one równocześnie rodzaj drogowskazu dla wszystkich Polaków.

Uroczystości uświetniły fragmenty widowiska teatralnego tarnowskiego Teatru Nie Teraz zatytułowanego „Wyklęci” oraz występ krakowskiego artysty Tadeusza Polkowskiego „Tadka”. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem bohatera i zakończeniu części oficjalnej, uczestnicy marszu zaproszeni zostali na gorącą grochówkę oraz plenerowy seans spektaklu Teatru Telewizji „Śmierć rotmistrza Pileckiego” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego.

 

Rotmistrz Witold Pilecki był uczestnikiem wojny z bolszewikami 1920 r. oraz wojny obronnej w 1939 r., oficerem Armii Krajowej, powstańcem warszawskim, więźniem politycznym okresu stalinowskiego. We wrześniu 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie przez dwa i pół roku tworzył ruch oporu. Przesyłane przez niego dowództwu ZWZ/AK meldunki, były jednymi z pierwszych relacji zaświadczających o dokonywanym w Oświęcimiu ludobójstwie. Całym swoim życiem dał wyraz największego umiłowania Ojczyzny, stał się wzorem patriotyzmu i bohaterstwa, za najwyższą wartość uznawał służbę Polsce.

Aneta Dzidek

{galeria}

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 652 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram