15 lipca 2017

Krok do reformy sądownictwa. Po głosowaniu senatorów brak tylko podpisu prezydenta

(Fot. darktaco/sxc.hu)

Nowelizacje dwóch ustaw o sądownictwie czekają już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. W nocy z piątku na sobotę obie nowele uchwalili senatorowie.


 

Wesprzyj nas już teraz!

Ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych zostały przyjęte bez poprawek. Poparło je 57 senatorów, 29 sprzeciwiło się reformie. Nie było głosów wstrzymujących się.

Reprezentanci Platformy Obywatelskiej bezskutecznie wnioskowali o odrzucenie nowelizacji.

– Robimy dobre zmiany dla Polaków, dla tych którzy czekają na dobrze funkcjonujący system sprawiedliwości – skomentował rezultaty głosowania marszałek Stanisław Karczewski (PiS). Jego zdaniem, prezydent powinien odnieść się przychylnie do reformy.

Przeciwstawne oczekiwania wobec głowy państwa wyraził Bogdan Klich z PO. – Zachowa się jak dobry prawnik, a dobry prawnik powinien opowiadać się po stronie niezależności sądów i niezawisłości sędziów – argumentował.

Posłowie przegłosowali obydwie nowelizacje w minioną środę. Zmiany zakładają między innymi, że 15 członków Krajowej Rady Sądownictwa będzie wybierał Sejm, a nie, jak dotychczas, środowisko branżowe. Po wejściu w życie zmienionych ustaw wygaszone zostaną kadencje osób zasiadających obecnie w tym gremium, poza wskazanymi ewentualnie przez ministra sprawiedliwości.

Zmienią się także zasady nominacji i dymisji prezesów sądów. Sprawy będą przydzielane do rozstrzygania drogą losową, a nie uznaniową.

 

Źródło: tvp.info

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram