13 września 2021

KRRiT nie zablokowała działalności TVN24. Nie wykorzystano prawnej możliwości

„Z tą decyzją Przewodniczącego nie identyfikuję się i uważam ją za błędną”, tak zasiadający w KRRiT prof. Janusz Kawecki skomentował zgodę Rady na nadawanie TVN24 w Polsce. Jego zdaniem holenderska koncesja zdobyta przez stację nie gwarantuje prawa do działalności na terenie kraju, a organ wciąż może wykluczyć ją z polskiego rynku medialnego.  

30 sierpnia Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zezwolił na włącznie TVN24 do spisu legalnie nadających w Polsce mediów. Decyzję podjął w oparciu o uzyskaną przez telewizję koncesję. W ten sposób zakończył trwającą w ubiegłym miesiącu kontrowersję wokół ustawy „lex TVN”, której zapisy postawiły przyszłość stacji pod znakiem zapytania. Profesor Kawecki uważa jednak, że takie posunięcie wcale nie było konieczne.

– Z tą decyzją Przewodniczącego nie identyfikuję się i uważam ją za błędną – mówił Wirtualnym Mediom członek KRRIT. Przypomniał, że udzielanie zgody na nadawanie podmiotowymi zarejestrowanemu w innym państwie regulują dwa zapisy prawne. – Są to art. 46a i 46b. Uważam, iż ustawodawca wprowadził te zapisy do ustawy po to, aby opisać sytuację wpisu do rejestru takich właśnie programów i sytuacji, jak obecnie procedowane w Krajowej Radzie – dodał

Wesprzyj nas już teraz!

Zdaniem rozmówcy WM na mocy tej pierwszej możliwe było zamknięcie dla TVN 24  polskiego rynku medialnego, ponieważ „nadawca(…) programu jest ustanowiony w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej w celu obejścia przepisów obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej”.

Popularnie zwana mianem „lex TVN” nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji przyjęta przez sejm 11.08.2021 stawiała amerykański serwis informacyjny w trudnej sytuacji. Zawężała bowiem spektrum mediów mogących liczyć na uzyskanie polskiej koncesji. Do nadawania w kraju dopuszczone zostały podmioty zagraniczne niezależne od koncernów spoza UE. Zarząd zagrożonej stacji zareagował zwracając się o wydanie zezwolenia na trasmisję do rządu Holenderskiego, co miało jej zapewnić tę samą licencję w Polsce na mocy prawa unijnego. Wobec odrzucenia „lex TVN” przez Senat 9.09..2021 cała kontrowersja traci znaczenie.

 

Źródła: businessinsider.com.pl, dorzeczy.pl

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram