Brazylijska Krajowa Rada Sądownictwa (CNJ) wydała decyzję zezwalającą na umieszczanie krucyfiksów i symboli religijnych na ścianach sal sądów w stanie Rio Grande do Sul, na południu kraju. Jak wyjaśnił w komunikacie Emmanoel Campelo, przedstawiciel CNJ, wizerunki krzyża są powiązane zarówno z kwestią wyznania religijnego, jak i stanowią element kulturowy.
– Krucyfiks jest symbolem, który reprezentuje jeden z filarów cywilizacji zachodniej. Jego obecność na sali w żadnym stopniu nie narzuca przekonań obecnym na rozprawach wyznawcom innych religii, nie rani niczyich uczuć, a także nie stoi w sprzeczności z laickością państwa. Dlatego też nikt nie może nakazać usuwania symboli religijnych z sądów – poinformował Emmanoel Campelo, przypominając, że brazylijska konstytucja odwołuje się w swej inwokacji do Boga.
Wesprzyj nas już teraz!
Krucyfiksy zaczęły być zdejmowane w sądach stanu Rio Grande do Sul po decyzji miejscowej Rady Sądowniczej z marca 2012 r. Do CNJ odwołało się od niej Katolickie Stowarzyszenie Sędziów (AJC).
Werdykt Krajowej Rady Sądowniczej, na którego ogłoszenie czekano ponad cztery lata, został pozytywnie odebrany przez władze kościelne. Dadeus Grings, emerytowany arcybiskup Porto Alegre, wyraził zadowolenie, że decyzja wąskiego gremium sędziów została zakwestionowała na krajowym szczeblu. – Nie może być tak, że mniejszość uzurpuje sobie prawo do eliminowania z przestrzeni publicznej symbolu świętego dla ogromnej części ludzkości. To nie jest demokratyczne zachowanie – stwierdził arcybiskup Grings.
KAI
MWł