29 września 2022

Kryzys energetyczny wstrzymuje zieloną rewolucję. Polskich miast nie stać na elektromobilność

(fot. Pixabay)

Stanowiące symbol Lublina trolejbusy coraz częściej zastępują autobusy. Częściowa zmiana taboru to wynik oszczędzania na coraz droższej energii elektrycznej. Z podobnymi problemami mierzy się Szczecin, gdzie zlikwidowano ok. 20 proc. połączeń tramwajowych.

Jak wskazuje polsatnews.pl, nad popularnymi „trajtkami” zawisły czarne chmury. Rosnące w galopującym tempie ceny prądu zmusiły lubelski Zarząd Transportu Miejskiego do wycofania z tras części trolejbusów. 

Skala ich wymiany na autobusy jest niewielka, bo dotyczy pięciu linii komunikacyjnych i jedynie dni powszednich. Oszczędzamy w ten sposób 7 tysięcy złotych dziennie, a więc około 140 tysięcy złotych miesięcznie – oszacowała w rozmowie z Polsat News Monika Fisz z ZTM w Lublinie.

Wesprzyj nas już teraz!

Z podobnymi problemami mierzą się samorządowcy ze Szczecina. 10 października ratusz zamierza zawiesić co piąty kurs linii tramwajowych. – Rozkłady jazdy zostaną rozrzedzone, w myśl zasady „mniej, ale pewniej” – wyjaśniał radnym Krzysztof Miller, dyrektor tamtejszego Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Jeszcze gorsza sytuacja dotyczy Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie zagrożone jest w ogóle funkcjonowanie komunikacji miejskiej. natomiast w Rzeszowie podniesiono ceny biletów, by zapobiec strajkowi motorniczych i kierowców. Skalę problemu dostrzeżono z okazji niedawnego Dnia bez Samochodu, w których zachęcano do korzystania z komunikacji miejskiej darmowymi przejazdami. Jak wynika ze śledztwa Interii, „problemy – kadrowe, finansowe, albo jedne i drugie – występują również m.in. w świętokrzyskich Końskich, Łodzi czy Bydgoszczy”.

Źródło: polsatnews.pl

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram