We Francji ciągu 20 lat liczba kapłanów katolickich zmniejszyła się o połowę. Wkrótce w tym niemal 70-milionowym kraju posługiwać będzie zaledwie 4000 księży. Kryzys powołań we Francji staje się coraz dotkliwszy.
O aktualnym stanie rzeczy informuje belgijski francuskojęzyczny dziennikarz Armand Timmermans. Jak podaje, Konferencja Episkopatu Francji poinformowała, że w tym roku wyświęconych zostanie nad Sekwaną około 100 kapłanów: 79 księży diecezjalnych oraz 20 zakonnych.
Wesprzyj nas już teraz!
To wyraźny spadek względem poprzednich lat. W ubiegłym roku wyświęcono we Francji łącznie 120 kapłanów, rok wcześniej 140, a w roku 2002 – 200. Dla Kościoła katolickiego nad Sekwaną to prawdziwa tragedia. W ciągu ostatnich 20 lat liczba katolickich księży posługujących w całym kraju zmniejszyła się niemal o połowę, z 29 tysięcy w roku 1995 do 15 tysięcy w roku ubiegłym. Dla porównania w Polsce jest obecnie ok. 28 tysięcy księży diecezjalnych i zakonnych. W ubiegłym roku samych księży diecezjalnych wyświęcono 329.
Tymczasem we Francji będzie coraz gorzej. Wśród obecnie posługujących kapłanów zdecydowana większość ma ponad 65 lat. Jak wskazuje Timmermans, szacuje się, że w ciągu kolejnych zaledwie 15 lat liczba kapłanów we Francji znowu zmniejszy się dwukrotnie. W dłuższej perspektywie oczekuje się, że nad Sekwaną będzie posługiwać regularnie między 3 a 4 tysiącami kapłanów.
Najwięcej księży, bo aż 11, wyświęcono w archidiecezji paryskiej. W kilku diecezjach nie wyświęcono w tym roku żadnego kapłana. Relatywnie wielu (po kilku kapłanów) wyświęcono w diecezjach krzewiących przywiązanie do tradycyjnej liturgii: Frejus-Toulon, Vannes, Lucon. Liczby nadal są jednak bardzo małe i nie mogą stanowić odpowiedzi na wyjątkowo poważny problem Kościoła we Francji.
Timmermans uważa, że francuski episkopat nie wydaje się zaniepokojony taką sytuacją i pozostaje przy dotychczasowym kursie. Dziennikarz wskazuje na przykład Belgii, gdzie już całe lata temu w kilku diecezjach na północy kraju święceń nie było w ogóle. Kardynał Godfired Daneels, prymas kraju w latach 1979-2010, nie wyszedł jednak tym problemom naprzeciw. Podobną postawę prezentują obecne władze Kościoła w Belgii.
Źródło: Katholisches.info
pach