Po półrocznych badaniach ministerstwo obrony Japonii rekomenduje reformy w przemyśle zbrojeniowym. Eksperci wskazują na rozdrobnienie i zacofanie japońskiej zbrojeniówki.
Raport został przygotowany przez komitet ds. produkcji zbrojeniowej i badań rozwojowych, współtworzyli go przedstawiciele przemysłu i niezależni eksperci. Dla zwiększenia zapotrzebowania zarekomendowano całkowite zniesienie ograniczeń eksportowych, nałożonych po Drugiej Wojnie Światowej. Jak zauważają autorzy, długa izolacja tego sektora poskutkowała utratą międzynarodowej konkurencyjności.
Wesprzyj nas już teraz!
Japoński przemysł obronny jest dziś zbyt rozdrobniony, by podjąć rywalizację z największymi dostawcami sprzętu i amunicji. Największe podmioty produkujące na wewnętrzne potrzeby to zaledwie wyspecjalizowane spółki wielkich koncernów, takich jak Mitsubishi czy Toshiba. Konsolidacji zbrojeniówki towarzyszyć ma, zdaniem autorów, nawiązanie bliższej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, Francją i Wielką Brytanią.
Po klęsce w II Wojnie Światowej, polityka obronna Japonii uzależniona była od Stanów Zjednoczonych. Projekt demilitaryzacji kraju zakładał brak udziału w zagranicznych misjach wojskowych i eksportu uzbrojenia. Gospodarka dysponuje ultranowoczesnym przemysłem cywilem, jest w stanie produkować każdy rodzaj sprzętu wojskowego, od broni strzeleckiej, przez czołgi i wozy bojowe po rakiety balistyczne. Równocześnie, siły zbrojne borykają się z poważnymi cięciami środków budżetowych, co stanowi dodatkowy problem dla tamtejszego przemysłu.
Źródło: altair.com.pl
mat