16 grudnia 2016

Kryzys wśród Kawalerów Maltańskich. Będzie spotkanie papieża i kardynała Burke‘a?

(Mathew Festing, Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego i papież Franciszek)

Otwarta wojna – donosi liberalny „The Tablet” – wybuchła między kawalerami maltańskimi a Wielkim Mistrzem, który grozi postępowaniem dyscyplinarnym wobec każdego, kto zakwestionuje jego decyzję o usunięciu starszego rycerza – „liberalnego katolika” – Albrechta von Boeselagera.


Boeselager został oskarżony o nierespektowanie nauczania Kościoła. Decyzja Wielkiego Mistrza wywołała sprzeciw części kawalerów, inicjując tym samym otwartą wojnę wewnątrz najstarszego obecnie zakonu na świecie, który powstał w XI wieku. Zakon prowadzi działalność charytatywną i szpitalną w ponad stu państwach na świecie. Jest uznawany przez ponad 120 krajów za suwerenny podmiot prawa międzynarodowego. Do niedawna uchodził za doskonale zorganizowaną instytucję.

Wesprzyj nas już teraz!


Wielki Mistrz zarzuca Boeselagerowi „haniebne” zachowanie. Rycerz odmawia podporzadkowania się poleceniom przełożonego, nie chce zrzec się swojego stanowiska (odpowiada za politykę wewnętrzną i zagraniczną, kieruje działalnością charytatywną) i opuścić zakon”.


Zakonnik utrzymuje, że został oskarżony niesłusznie o to, że nie chce respektować nauczania Kościoła w kwestiach dot. między innymi rozprowadzania prezerwatyw w Afryce. Wielki Mistrz zaprzecza jednak, by dymisja była związana z dystrybucją prezerwatyw. Chodziło o inne „poważne problemy” dotyczące działalności charytatywnej Zakonu, za którą odpowiadał Boeselager.


By zażegnać kryzys konieczne jest porozumienie między papieżem i patronem zakonu kardynałem Raymondem Burke’ m. Pismo liberalnych katolików „The Tablet” twierdzi, że wezwanie do dymisji pojawiło się po wizycie kardynała. Decyzja Wielkiego Mistrza wywołała sprzeciw części członków zakonu, którzy uważają, że złamał on konstytucję.


Mistrz stanowczo zaprzecza. Napisał list do braci Rycerzy, w którym przestrzegł, że ci, którzy będą kwestionować jego decyzję muszą liczyć się z wszczęciem postępowania dyscyplinarnego. Zasugerował również, że ci, którzy nie respektują jego decyzji, mogą dobrowolnie wystąpić z zakonu.


Zakon Rycerzy Maltańskich posiada stosunki dyplomatyczne z 102 państwami i status obserwatora w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Boeselager odpowiadał za politykę wewnętrzną i sprawy zagraniczne.

Przełożony „maltańczyków” z Pragi prosił o szybkie uporanie się z „aferą”, która może zaszkodzić dziełom charytatywnym prowadzonym przez kawalerów maltańskich. Wskazał, że „jeszcze do zeszłego tygodnia Zakon cieszył się solidną reputacją suwerennego państwa profesjonalnie zarządzanego, przez co mieliśmy zaufanie wielu partnerskich instytucji i rządów na całym świecie.”


W e-mailu skierowanym do przyjaciół, Boeselager stanowczo zaprzeczył, jakoby odmawiał „podążania za nauczaniem Kościoła” i wierzy, że jego dymisja narusza konstytucję. W oświadczeniu wydanym dwa dni temu, Wielki Mistrz powiedział, że Boeselager sprzeniewierzył się swoim obowiązkom, odmawiając wykonania poleceń.


Należy zauważyć, że odmówienie wykonania polecenia Wielkiego Mistrza – niezależnie od przyczyn tej odmowyjest haniebne w przypadku każdego członka – stwierdził Wielki Mistrz. Dodał, że w przypadku Albrechta von Boeselagera, który jest zobowiązany do posłuszeństwa odmowa wykonania polecenia, to brak szacunku dla duchowości i prawa zakonnego, jego przełożonego i suwerena, a także dla przedstawiciela Ojca Świętego przy zakonie, który wspomaga Wielkiego Mistrza w jego decyzjach.


Wielki Mistrz prosił, by – mimo wsparcia udzielonego przez kilku przyjaciół  Boeselagerowi, którzy zakwestionowali ważność dymisji – nie wyciągać błędnych wniosków w sprawie.


Zakon Rycerzy Maltańskich zwany joannitami i kawalerami rodyjskimi, to najstarszy z istniejących obecnie zakonów rycerskich. Powstał w Jerozolimie na bazie istniejącego tam w pobliżu Grobu Świętego w połowie XI wieku hospicjum fundacji włoskich kupców z państewka Amalfi. Założycielem jego miał być niejaki Gerard, który opiekującemu się pielgrzymami bractwu nadał charakter zgromadzenia zakonnego. Zakon liczy obecnie ok. 10.000 członków zrzeszonych w pięciu wielkich przeoratach, czterech podprzeoratach i 39 związkach narodowych. Jego członkami są m.in. niewyświęceni katolicy obojga płci. Na czele jednak stoją rycerze – mężczyźni szlachetnie urodzeni, którzy składają śluby posłuszeństwa, ubóstwa i czystości.


 

Źródło: thetablet.uk., AS.



Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram