3 marca 2023

Kryzys żywnościowy uderza w Europę. Również Belgia boryka się z horrendalnie wysokimi cenami warzyw

(pixabay.com)

Raport opublikowany przez firmę badań konsumenckich Testankoop nie pozostawia złudzeń: Belgia boryka się z kryzysem żywnościowym. Ceny w supermarketach w lutym wzrosły prawie o 20 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Najwyższy wzrost dotyczył mrożonych frytek – 51 proc. Problemy z żywnością w Europie, wywołane przez wysoką inflację, kryzys energetyczny i radykalną klimatyczną agendę UE, pogłębiła klęska nieurodzaju w Afryce Północnej.  

Według badania opublikowanego przez Testaankoop, o którym informuje w piątek portal The Brussels Times, ceny towarów w supermarketach w lutym były o 19,76 proc. wyższe w porównaniu z tym samym miesiącem w 2022 roku. Tym samym został pobity niechlubny rekord z grudnia, kiedy współczynnik ten wyniósł 19,67 proc.

„Przy takich liczbach nie możemy nie mówić o kryzysie żywnościowy, zwłaszcza że nie spodziewamy się spadku cen w przyszłym miesiącu” – powiedziała Laura Clays, rzeczniczka Testaankoop. „Wzywamy zatem rząd do zastanowienia się nad sposobami pomocy gospodarstwom domowym, takim jak koszyk antyinflacyjny, który właśnie pojawia się we Francji. To szereg podstawowych produktów, których cena jest ustalona na określony czas” – dodała.

Wesprzyj nas już teraz!

Z najnowszych danych wynika, że przeciętne dwuosobowe belgijskie gospodarstwo domowe może wydać 512 euro miesięcznie na artykuły spożywcze – o 85 euro więcej w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku.

Spośród 3 tys. produktów z supermarketów, które wziął pod lupę Testaankoop, najwyższy wzrost ceny dotyczył mrożonych frytek – 51 proc., kalafiorów – 49 proc., przecieru pomidorowego – 46 proc., pieczonych kurczaków – 44 proc. i ogórków – 44 proc.

Rekordowy wzrost cen towarów w supermarketach przypada w szczególnie trudnym czasie dla belgijskich konsumentów. Według innego badania Testaankoop opublikowanego w styczniu, jedna trzecia Belgów deklaruje, że nie jest w stanie udźwignąć dalszych podwyżek cen, a 40 proc. sięga po swoje oszczędności, aby opłacić rachunki.

PAPpap logo

Brytyjczycy przygotowują przepisy dotyczące żywności wytwarzanej z owadów

 

Inicjatywa C40: budowa getta bez aut, mięsa i nowej odzieży. Ostrzegaliśmy o tym już dawno temu! [RAPORT PCH24]

Jan Krzysztof Ardanowski: rozwój rolnictwa jest niemożliwy do pogodzenia z utopijnym założeniami Zielonego Ładu [VIDEO]

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram