Były minister energii w rządzie Mateusza Morawieckiego nie uważa, mimo wcześniejszych deklaracji, by rekompensaty za podniesienie cen prądu były konieczne. Jego zdaniem Polacy zarabiają coraz więcej i w związku z tym są gotowi ponieść koszty transformacji energetycznej.
– Jeśli idziemy w odnawialne źródła energii, kierujemy się do sektora, na który stać najbogatszych. Żebyśmy mieli bardziej komfortowe życie, czyste powietrze i tak dalej, musimy utrzymać podwójny system energetyczny. Stajemy się bogatsi, więc mówimy, że nas na to stać – stwierdził polityk PiS Krzysztof Tchórzewski, były minister energii.
Wesprzyj nas już teraz!
W 2021 r. roczne rachunki za prąd mają wzrosnąć nawet o 141 zł miesięcznie. Jeszcze w 2018 r. przekonywał, że wraz z wzrostem cen energii elektrycznej pojawią się odpowiednie rekompensaty. – Niemcy zrobili referendum i obywatele dopłacają do energii odnawialnej 20-30 mld euro rocznie z własnej kieszeni. Płacą co miesiąc – zauważył Tchórzewski. – Potrzebujmy zmiany mentalności Polaków – stwierdził.
Ze zdaniem byłego ministra energii nie zgadza się jego koalicjant z Solidarnej Polski, Janusz Kowalski – Obietnic trzeba dotrzymywać. To najubożsi, elektorat PiS, ponoszą koszty transformacji – stwierdził. – Absurd polega na tym, że tworzymy systemy, które są kierowane do najlepiej zarabiających i uderzają w najuboższych – podkreślił.
– Podwyżek cen energii i ciepła nie będzie, jeżeli premier Mateusz Morawiecki wynegocjuje w Brukseli wyłączenie Polski z EU ETS (Europejski System Handlu Emisjami – red.). Żeby to zrobić, należy zablokować Fundusz Odbudowy i twardo żądać od Unii Europejskiej likwidacji tego spekulacyjnego parapodatku – powiedział Kowalski.
Źródło: medianarodowe.com
PR