Zmartwychwstanie Chrystusa nadaje sens wielu rzeczom, a dziś przywrócenia sensu potrzeba w polityce, edukacji czy rodzinie – wskazał metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. Życie społeczne powinno opierać się na silnych fundamentach.
Ksiądz kardynał w trakcie Mszy w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela odniósł się do problemów stojących przed wiernymi w Polsce. – To, co się wydarzyło w wielkanocny poranek, pusty grób, który odkryli apostołowie, a potem spotykany Chrystus objawiający się im, przywraca nie tylko radość i szczęście człowiekowi, ale poranek wielkanocny i wydarzenia tego poranka, zmartwychwstanie Chrystusa nadaje sens wielu rzeczom, przywraca sens temu wszystkiemu, co człowiek zgubił, stracił przez tempo swojego życia czy przez różne inne sytuacje współczesności – tłumaczył duchowny. Sensu opartego o śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa potrzebuje polskie życie społeczne. W ocenie metropolity, polityka „straciła (…) sens, stała się często zabawą dla dorosłych ludzi, walką nie tylko na słowa, walką jeden przeciw drugiemu bez porządkującej idei dobra państwa i dobra wspólnego”.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak wskazywał duchowny, należy w tym upatrywać przyczynę powiększającego się dystansu i zniechęcenia młodzieży wobec spraw publicznych. – Życie rodzinne, rodzicielskie także potrzebuje przywracania i nadawania nowego sensu; takiego, jaki nadał mu kiedyś Pan Bóg, kiedy stwarzał rodzinę, kiedy stwarzał małżeństwo mężczyzny i kobiety. (…) Nowego sensu i przywrócenia sensu potrzebuje wychowanie. Przede wszystkim wychowanie w rodzinie i w szkole wspartej przez Kościół. Wychowanie, które jest sprofilowane zbyt wcześnie do kilku przedmiotów kierunkowych. Wychowanie, które jest zastąpione przez szybkie i efektywne kształcenie, żeby człowiek był operatywny w nowoczesnym świecie komputerów – ocenił duchowny.
– Krzyż, Ewangelia i Chrystusowe przykazanie to jest drogowskaz do bycia szczęśliwym, radosnym. Drogowskaz do tego, co często współczesny człowiek gubi – do nieba – podkreślał metropolita.
Źródło: polskatimes.pl
mat