8 listopada 2013

„Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach pojawiają się znaki marginalizowania wiary” – powiedział ks. prałat Giuseppe Scotti. Sekretarz pomocniczy Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu gości na międzynarodowej konferencji w Bydgoszczy „Jeden świat – wiele kultur”. Przewodniczący Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI, która jest współorganizatorem konferencji, wygłosił wykład: „Rola religii w zglobalizowanym świecie”.

Kapłan pozdrowił uczestników, którzy reprezentują uczelnie różnych kontynentów. – Możemy postawić pytanie, dlaczego zaproszono fundację do uczestnictwa w tej konferencji? Pierwsza odpowiedź, która się rodzi: ponieważ istnieje tutaj Centrum Studiów Ratzingera. Według mnie, istnieje również jeszcze inny, poważniejszy powód tej obecności. Nazwałbym to „zachowaniem Balaama” – powiedział.

Wesprzyj nas już teraz!

Według ks. Scottiego, jest to zachowanie, do którego zobligowany jest prorok. Wspomniany Balaam był prorokiem z Mezopotamii, którego król Moabu poprosił, by przeklął Izraelitów w czasie ich wędrówki po pustyni. – Wszyscy dobrze pamiętamy, że Balaam nie chciał tego zrobić, o czym przypomina nam Księga Liczb. Jednak przymuszony przez Boga błogosławi Izraelowi – dodał.

Ksiądz prałat Scotti zauważył, że zglobalizowany świat może budzić lęk. Według niego, mogłoby się wydawać, że wiara jest poważnie zagrożona. – Słychać głosy, że można ją przeżywać jedynie w sferze prywatnej, że nie ma odniesienia do życia publicznego. Nie da się również ukryć, że w dzisiejszych czasach pojawiają się znaki marginalizowania wiary – powiedział. Kapłan uważa, że konferencja w Bydgoszczy jest również silnym impulsem do tego, aby – obserwując otaczającą nas rzeczywistość – „otwierały się nam oczy”. – Mamy się nauczyć odczytywać fakty w perspektywie, o której mówi prorok – dodał. Jako przykład ks. Scotti przywołał zorganizowane w Rzymie w październiku tego roku przez Fundację Watykańską Joseph Ratzinger – Benedykt XVI specjalne sympozjum. Było to już trzecie spotkanie o wysokim walorze naukowym, po tym zorganizowanym w Bydgoszczy w 2011 roku i w Rio de Janeiro w 2012 roku.

Temat sympozjum brzmiał: „Ewangelie: historia i chrystologia. Poszukiwania Josepha Ratzingera”. Brało w nim udział 450 osób z przeszło stu uniwersytetów. – Prawie dwa tysiące profesorów uniwersyteckich, wykładowców i studentów zgromadziło się w ciągu tych trzech lat, by świadczyć, „że konieczny jest powrót do wiarygodnej wizji świata i jest to przede wszystkim konieczne dzisiaj dla chrześcijaństwa”. Ta właśnie „wiarygodna wizja świata” sprawia, że setki tysięcy ludzi poszukują sensu, poszukują czegoś lub kogoś, dla kogo warto żyć, kochać, pracować, a także umierać – mówił.

Gość bydgoskiej konferencji podał za przykład rosnącą liczbę pielgrzymów odwiedzających Bazylikę Świętego Piotra w Rzymie, a także uczestników środowych audiencji generalnych z udziałem papieża. Do świątyni przybywa każdego dnia przeszło 30 tysięcy osób, a na Plac św. Piotra nawet 80 tysięcy. – Są to dane, które socjologia powinna poddać poważnej analizie. Jeśli z jednej strony prawdą jest, że „nasza kultura straciła zdolność dostrzegania konkretnej obecności Boga oraz Jego działania w świecie”, to z drugiej strony jest niepodważalne, że „właśnie chrześcijanie wyznają konkretną i potężną miłość Boga, który naprawdę działa w historii i decyduje o jej ostatecznym przeznaczeniu”. Innymi słowy, my właśnie „widzimy” i doświadczamy, że „otwarta została przed życiem ludzkim nowa przestrzeń, w którą my możemy wejść” – powiedział.

Według księdza Scottiego, jest to przestrzeń, w której mogą mieszkać budowniczowie katedr i razem z nimi ci, którzy posługują w katedrach, jak powiedziałby Joseph Ratzinger. – Dostrzegamy dzisiaj i chcielibyśmy to powiedzieć, że „religia dla ustawodawców nie jest problemem do rozwiązania, lecz czynnikiem, który wpływa w żywy sposób na debatę publiczną narodu”. Z pewnością doskonale wyczuwamy, że „w tym szczególnym czasie globalizacji kultura i znaczenie historii są niezbędne, aby rozumieć i działać u źródła tych skomplikowanych sytuacji”.

 

Ksiądz prałat Giuseppe Scotti podkreślił, że nie przez przypadek Joseph Ratzinger napisał: „Ludzkość potrzebuje tych, co posługują w katedrach, których czyste i nieposzukujące własnego interesu życie przywróci wiarygodność Bogu, a przez co również przywróci wiarygodność człowiekowi”. – Człowiekowi, który – jak stało się z Balaamem – wyczuwa dzisiaj słowa Boga i poznaje mądrość Najwyższego. Człowiekowi, który wobec zagmatwanych czasów dostrzega wizję Wszechmocnego. Wizję, poprzez którą ściągana jest zasłona z jego oczu, aby budować solidarne i braterskie społeczeństwo. Społeczeństwo prawdziwie ludzkie, w którym żaden człowiek w tym zglobalizowanym świecie, nie będzie postrzegany jako odrzucony – zakończył.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 36 576 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram