10 września 2022

Ks. prof. Dariusz Kowalczyk: trzeba wiedzieć, kiedy jest czas nadstawienia drugiego policzka, a kiedy trzeba się bronić

(fot. Pixabay)

„Trzeba wiedzieć, kiedy jest czas nadstawienia drugiego policzka, a kiedy trzeba się bronić”, pisze na łamach tygodnika „Idziemy” ks. prof. Dariusz Kowalczyk.

Kapłan na wstępie cytuje fragment Dziejów Apostolskich: „Uderzy cię Bóg, ściano pobielana! Zasiadłeś, aby mnie sądzić według Prawa, a każesz mnie bić wbrew Prawu?” (Dz 23, 3) i dodaje, że tak św. Paweł zwrócił się do arcykapłana Ananiasza, kiedy ten kazał uderzyć go w twarz podczas przesłuchania przed Sanhedrynem. „Ściana pobielana to taka, której słaba konstrukcja lub brzydota zostały ukryte pod warstwą białej farby. Innymi słowy, chodzi o ludzi, którzy udają zatroskanych o dobro i sprawiedliwość, a w rzeczywistości są nikczemni”, wyjaśnia.

Dalej na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie przypomina, że Chrystus powiedział: „Jeśli ktoś uderzy cię w prawy policzek, nadstaw mu i jeszcze drugi” (Mt 5, 39) oraz „Jeżeli powiedziałem coś niewłaściwego, udowodnij mi to, a jeśli prawdę powiedziałem, to dlaczego mnie bijesz?” (J 18, 23).

Wesprzyj nas już teraz!

„Patrząc na coraz bardziej agresywne i zorkiestrowane ataki na duchownych katolickich, dochodzę do przekonania, że nie jest to czas nadstawiania drugiego policzka, ale adekwatnej odpowiedzi różnym pobielanym ścianom. (…) Wiemy, że wiele oskarżeń przeciwko duchownym okazało się oszczerstwami. Najgłośniejsza tego rodzaju sprawa to historia kard. George’a Pella z Australii. W 2017 r. oskarżono go o molestowanie seksualne nieletnich. Argumentacja oskarżenia była absurdalna, jednak decydujące okazały się nagonka medialna i katofobiczne nastawienie sądu. Faktów i logiki nie brano pod uwagę. Pell został skazany na sześć lat więzienia, z czego przesiedział rok. Po czym Sąd Najwyższy uniewinnił go, oczyszczając ze wszystkich zarzutów. Kardynała nikt nie przeprosił, nie mówiąc już o ukaraniu ludzi złej woli, którzy doprowadzili do całej sytuacji”, podkreśla autor tygodnika „Idziemy”.

„Z jedną z tego rodzaju historii zetknąłem się osobiście jako dziekan Wydziału Teologii na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Doniesiono mi, że jeden ze studentów, kapłan, jest w internecie oskarżany o czyny pedofilskie. Okazało się, że ów kapłan został już całkowicie oczyszczony z zarzutów zarówno przez sąd kościelny, jak i państwowy. Oskarżenie było oparte na kłamstwie chłopca, który za fałszywe świadectwo dostał pieniądze od człowieka pragnącego zniszczyć młodego kapłana. Pomimo uniewinniających wyroków oszczerstwa w internecie pozostały”, ubolewa jezuita.

„Kościół jest atakowany i prześladowany od swych początków. Zresztą, zapowiadał to Jezus. Najlepszą odpowiedzią jest w tym przypadku wierność Chrystusowi i pełnienie Jego woli. Nie wyklucza to jednak wykorzystywania doczesnych środków, by bronić się przed nikczemnością. Bo spolegliwość niekiedy jedynie jeszcze bardziej rozzuchwala różnego rodzaju pobielane ściany”, podsumowuje ks. prof. Dariusz Kowalczyk.

 

Źródło: tygodnik „Idziemy”

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram