„Boże Narodzenie to spełnienie nadziei człowieka i ludzkości, to wielka proklamacja życia, gdzie Bóg staje się człowiekiem, Pan wszystkiego zamyka się w ograniczoności ludzkiego życia i ciała” – tak o nadchodzących świętach na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” opowiada ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.
Jak przypomniał naukowiec, zawsze w centrum Bożego Narodzenia jest Eucharystia. Świętowaniu towarzyszy też wystrojona choinka – symbol tajemnicy życia, przywodząca na myśl rajskie drzewo, z którego zrywa się „owoce życia”.
Wesprzyj nas już teraz!
Ważnym elementem świąt jest opłatek. Zwyczaj łamania się nim z bliskimi swoją genezą sięgać może do starochrześcijańskiego zwyczaju łamania się chlebem, zatem mamy tu do czynienia z symbolem pierwszej czynności eucharystycznej.
Ks. prof. Bortkiewicz zauważył też, że współcześnie niestety obserwujemy niepokojące zjawisko. Są bowiem środowiska, który przeszkadza choinka, szopka, opłatek, nazwa tych świąt. – Ci ludzie o tym mówią, wysuwają postulaty świeckości miasta, państwa, gminy, szkoły, zakładu pracy, a potem będą w swoich urzędach, w miejscach pracy pisać pisma z datą 2020 r., to znaczy datą od przyjętych urodzin Chrystusa. Będą korzystać z tego, co cywilizacja chrześcijańska wniosła w świat i świeckość – z pojęcia osoby, z miłości i miłosierdzia, z solidarności, z praw osoby ludzkiej – zauważył.
Na koniec naukowiec wszystkim, także niewierzącym, życzył „zadziwienia tajemnicą Boga, który dla każdego z nas stał się człowiekiem. A stał się po to, aby każdy z nas mógł stać się dzieckiem Boga”.
Źródło: tvp.info, Gazeta Polska Codziennie
MA