17 stycznia 2024

Ks. prof. Robert Skrzypczak zaprasza na wyjątkowe spotkanie z kard. Willemem Eijkiem

W dniach 24-27 stycznia w Warszawie gościć będzie prymas Holandii kard. Willem Eijk. Wyjątkowe spotkanie zostanie poświęcone etyce małżeństwa i seksualności. Hierarcha odprawi również Mszę świętą. Do udziału w spotkaniu oraz we wspólnej modlitwie z purpuratem z Holandii zaprasza ks. prof. Robert Skrzypczak.

Poniżej prezentujemy pełną treść zaproszenia ks. prof. Roberta Skrzypczaka do udziału w spotkaniach oraz modlitwie z udziałem kard. Willema Eijka.

 

Wesprzyj nas już teraz!

Wyjątkowy świadek wiary z Holandii

 Z wielką radością będziemy gościć w Warszawie ks. Kardynała Willema J. Eijka, wyjątkowego człowieka, prymasa Holandii, arcybiskupa Utrechtu, duszpasterza, lekarza i bioetyka. W środę 24 stycznia o godzinie 17-tej ks. Kardynał odprawi mszę świętą w kościele św. Andrzeja Boboli, po czym weźmie udział w prezentacji swej książki „Więź miłości” poświęconej etyce małżeństwa i seksualności. W sobotę zaś, 27 stycznia, zapraszamy wszystkich do udziału w specjalnym sympozjum zatytułowanym: „Co się dzieje z Kościołem w Europie?” w auli Akademii Katolickiej w Warszawie przy ul. Dewajtis 3, o godz. 10-tej. Przed naszym gościem z Holandii postawimy pytanie: Czy Zachód utracił Boga?

Prymas Holandii to bardzo odważny biskup przewodzący wspólnocie katolików mieszkających w Kraju Tulipanów. Holandia jeszcze pięćdziesiąt lat temu była znana jako kraj świętych i misjonarzy, obecnie zamykane są dwa kościoły tygodniowo. „W Holandii nikt już nie chodzi na mszę – mówi kard. Eijk – jeśli w latach pięćdziesiątych XX wieku frekwencja na niedzielnych mszach wynosiła 90 procent katolików, obecnie liczba ta spadła do 5 procent”. Lecz kardynał powtarza przy wielu okazjach: „Nie jesteśmy pesymistami, jesteśmy ludźmi wierzącymi”. I wyjaśnia: „Obecnie żyjemy w kulturze hiper-indywidualistycznej, która nie będzie trwała zawsze. Pewnego dnia przeminie. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy teraz tworzyli kreatywną mniejszość w społeczeństwie”.

Kardynał Eijk znany jest z umiejętności zajmowania zdecydowanego katolickiego stanowiska, czy to w obliczu zmian zachodzących w Kościele, czy też na polu batalii cywilizacyjnej o człowieka, mieszkańca Europy. Znany jest z odważnych wypowiedzi w sprawie eutanazji, edukacji gender, etyki małżeńskiej czy ewangelizacji. „Musimy bardzo jasno głosić wiarę – mówi kard. Eijk – Kiedy mamy jasność co do treści wiary, zawsze znajdziemy ludzi, którzy są na to otwarci. Młodzi ludzie są otwarci… Jeśli nasza wiara nie jest jasna, kto będzie głosił Ewangelię? Kto będzie bronił nauczania Kościoła? Jako biskupi i kapłani musimy mieć jasność. Pomaga to zobaczyć, jak pomimo malejącej liczby wiernych, każdego roku ludzie młodzi postanawiają zostać katolikami w tym kraju i często stają się chrześcijanami z płonącym w nich ogniem Ducha Świętego”. I dodaje: „Mieliśmy solidną organizację Kościoła, ale wśród większości wiernych brakowało osobistej relacji z Bogiem i życia osobistą modlitwą”.

Kard. Eijk to człowiek nadziei: „Odrodzenie będzie możliwe dzięki młodym ludziom” – powiada. Cieszy go, że w jego kraju powstaje coraz więcej grup i wspólnot, w których ludzie odzyskują miłość do Eucharystii, szacunek do Matki Bożej i praktykę comiesięcznej spowiedzi. To jest, według gościa z Utrechtu, esencja katolicyzmu.

Szczególnie zachęcam do udziału w sobotnim sympozjum z Kardynałem Willemem J. Eijkiem i innymi zaproszonymi gośćmi. Wstęp wolny.

Ks. Robert Skrzypczak

 

PCh24.pl

WMa

Warszawa: „Co dzieje się z Kościołem w Europie?” Wyjątkowe spotkanie z prymasem Holandii kard. Willemem Eijkiem

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram