6 stycznia 2023

Ks. prof. Tadeusz Guz: Józef Ratzinger potrafił odrzucić niemiecki idealizm, relatywizm i liberalizm

(fot. YouTube / Nasz Dziennik)

Całą osią tego dojrzałego życia było poszukiwanie głębi syntezy nauki i wiary. Nieprzypadkowo św. Jan Paweł II powołał Józefa Ratzingera na szefa Kongregacji Nauki Wiary – powiedział ks. prof. Tadeusz Guz w rozmowie z telewizją EWTN. Jak mówił, zmarły były papież poszukiwał prawdy i uzgadniał prawdę poznawaną przez ludzki rozum z prawdą objawioną, co jest właśnie spotkaniem nauki i wiary.

Ks. prof. Tadeusz Guz został też zapytany o dzieciństwo i młodość Józefa Ratzingera: przymusowe członkostwo w Hitlerjugend, wpływy idealizmu niemieckiego i protestantyzmu. Jak wskazał, pomimo silnych indoktrynacji zarówno w okresie III Rzeszy i II wojny światowej, jak i po wojnie, kiedy różne nurty usiłowały penetrować umysły młodych Niemców, dzięki wychowaniu katolickiemu udało się Józefowi Ratzingerowi obronić tożsamość. Jak podkreślił, choć jako młodzieniec ulegał pewnym nurtom idealistycznym, liberalnym czy relatywistycznym, to pomimo wszystko od młodzieńczych lat charakteryzowała go pasja poszukiwania prawdy, dobra – czyli poszukiwania Boga. Ks. Guz podkreślił, że niezwykle podziwia Józefa Ratzingera za to, że był w stanie odejść od tej formacji i nacisków, odrzucając niemiecki idealizm, reformacji, różnych liberalnych nurtów ideologicznych.

Nie można temu dojrzałemu Ratzingerowi, nie mówiąc już o sytuacji duchowej jako papieża Benedykta XVI, nie można absolutnie postawić zarzutu, że jego myślenie nie tylko, że nie koresponduje z Ewangelią Jezusa Chrystusa i z nauką Kościoła opartą na dogmatach, czyli na zdefiniowanych prawdach – powiedział. Jak wskazał, sprzeciwiał się Ratzinger/Benedykt XVI relatywiście biblijnemu Rudolfowi Bultmannowi czy Karolowi Darwinowi.

Wesprzyj nas już teraz!

Nikt tak jasno z najwyższych dostojników Kościoła ostatnich czasów nie opowiedział się przeciwko sprzecznej w sobie i kompletnie niewiarygodnie teorii Darwina – dodał kapłan.

Na koniec ks. prof. Tadeusz Guz odwołał się do ostatnich słów Benedykta XVI, „Jezu, kocham Ciebie”, by wskazać, że wyraża to prawdę życia zmarłego papieża.

Źródło: youtube/EWTN

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram