Dzisiaj

Ks. prof. Tadeusz Guz: Św. Andrzej Bobola jest wielkim nauczycielem Polaków. Czerpmy z jego życia i dzieła

(Ks. prof. Tadeusz Guz (PCh24TV - Polonia Christiana/YouTube).)

Polska musi trwać przy świętych, takich jak św. Andrzej Bobola. On pokazuje nam i uczy nas heroicznie, jak całkowicie opowiedzieć się za Bogiem. Mówił o tym ks. prof. Tadeusz Guz.

Ks. prof. Tadeusz Guz wygłosił 20 lipca wykład na temat św. Andrzeja Boboli w sanktuarium w Strachocinie, gdzie odbywała się III Narodowa Modlitwa za Ojczyznę.

Ksiądz oparł swój wykład na encyklice Invicti athletae Christ papieża Piusa XII poświęconej postaci św. Andrzeja. Kapłan wskazywał na aktualność przykładu męczennika dla współczesnej Polski.

Wesprzyj nas już teraz!

Trzeba nam trwać przy świętych. […] Trzeba nam mieć przykład jego życia i dzieła jako punkt orientacyjny. Jeżeli cokolwiek się dzieje w nauce, sztuce, moralności, religii, polityce, w Polsce i poza jej granicami, to patrzmy się w świętych i zobaczmy, jak oni w swoich czasach zrealizowali ideał świętej Ewangelii – powiedział.

Św. Andrzej Bobola żył naturalną prawdą – i nadprzyrodzoną w postaci wiary. Dlatego kiedy pytamy, jak dzisiaj żyć jako narodowi polskiemu, to odpowiedź papieża, świętego Andrzej Boboli i Boga, jest jednoznaczna: narodzie polski, żyj tak, jak dotychczas od twojego narodowego chrztu. Żyj prawdą naturalną, do której docierasz mocą i światłem swojego naturalnego rozumu. Żyj pogłębionym poznaniem prawdy, dzięki wierze; wlanym prawdom, które sam Bóg daje nam osobiście – wskazał kapłan.

Trzeba nam żyć wiarą. To znaczy, że istnienie Boga w Trójcy świętej jedynego jest niekwestionowalne. To, że Pan Bóg jest święty, nie pozostawia wątpliwości. To, że Pan Bóg jest kreatorem wszechświata, jest ewidentne. To, że Pan Bóg zbawił i odkupił świat jest oczywistością – w sensie wiary. To, że kobieta jest kobietą, a mężczyzną jest mężczyzną, jest ze wszech miar tak podstawową prawdą jak to, że nasze płuca potrzebują tlenu – dodał.

Potrzeba nam zachować dogmat, że byt jest stworzony, to znaczy – że jest z Boga, tak jak i my. Św. Andrzej Bobola nas tego w sposób heroiczny uczy. Opowiedzieć się za Bogiem – i za wszystkimi kategoriami, które Pan Bóg jako konkretne, realne bytowości powołał do życia – stwierdził.

Ks. prof. Tadeusz Guz zwrócił też uwagę na heroiczność, o której w przypadku św. Andrzeja tak dobitnie pisał papież Pius XII.

Co to znaczy heroiczność? W obliczu istnienia zła we wszechświecie – i to zła osobowego – żeby pozostać tym, kim nas Bóg stworzył, potrzeba heroiczności, czyli wysiłku ponad nasze naturalne siły. Zło osobowe jest takie intensywne, penetrujące naszą rzeczywistość, że nie ma pośród ludzi ani jednego człowieka, który byłby w stanie swoimi naturalnymi mocami przezwyciężyć zło. Zło pochodzi ze świata aniołów – upadłych; czyli od takich inteligencji, które prześcigają nas w naturze, i to dalece. Ich strategie nieprawości nie są do końca możliwe do przejrzenia przez nasze umysły naturalne – podkreślił.

Stąd też człowiek heroiczny, w sensie wiary katolickiej, jakim jest św. Andrzej Bobola, nie mierzy się z żadnym złem, nawet najmniejszym, swoimi własnymi naturalnymi siłami. Człowiek Boży potrzebuje Boskich sił, żeby przezwyciężyć zło. Pan Bóg już w Protoewangelii Księgi Rodzaju stawia nam Niepokalaną, poprzez którą udziela nam nadprzyrodzonych mocy do przezwyciężenia każdego zła – powiedział ks. prof. Tadeusz Guz.

Więcej w nagraniu.

https://www.youtube.com/watch?v=4kVh-7P7ebk

 

Źródło: youtube

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 261 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram