2 września 2024

Ks. Raymond J. de Souza: papież po raz kolejny stanął po stronie Moskwy

(fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI)

W niedzielę, podczas cotygodniowej modlitwy Anioł Pański, papież Franciszek potępił nowe ukraińskie prawo dotyczące Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i jej obecności na Ukrainie. Franciszek odpowiedział w ten sposób na apel moskiewskiego patriarchy Cyryla – przekonuje publicysta National Catholic Register, ks. Raymond J. de Souza.

Ukraiński parlament, Rada Najwyższa, przyjął ustawę poważnie ograniczającą działalność Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej na Ukrainie. Ustawa nr 8371 zakazuje działalności na terenie kraju cerkwii oraz działalności struktur religijnych powiązanych z Moskwą.

Instytucja pod przewodnictwem patriarchy Cyryla została uznana za współwinną inwazji. Publicysta National Catholic Register przypomina, że podobna logika stoi za oficjalnymi sankcjami wobec Cyryla, wprowadzonymi na przykład przez Wielką Brytanię i Kanadę. Traktują one Cyryla nie jako przywódcę religijnego, ale jako agenta władzy państwowej.

Wesprzyj nas już teraz!

W odpowiedzi, patriarcha Cyryl ostro potępił ustawę, zarzucając rządowi w Kijowie atak na „wolność religijną”. Ukraina odpowiada na zarzuty, tłumacząc, że wolność religijna nie jest ogólnie ograniczana, ale że „podjęto nadzwyczajne środki przeciwko konkretnemu organowi religijnemu, który został zinstrumentalizowany przez rosyjską agresję”.

„Analogią może być monitorowanie przez europejskie rządy kazań w meczetach w celu przeciwdziałania rodzimej radykalizacji islamistów” – tłumaczy ks. de Souza.

Patriarcha Cyryl zaapelował w sobotę (24.08) do przywódców religijnych na całym świecie o zaprotestowanie przeciwko „atakowi na wolność religijną”. Już następnego dnia, papież Franciszek wysłuchał prośby Cyryla i stanowczo potępił nowe prawo:

„Myśląc o ustawach przyjętych niedawno na Ukrainie, obawiam się o wolność tych, którzy się modlą, ponieważ ci, którzy naprawdę się modlą, zawsze modlą się za wszystkich. Człowiek nie popełnia zła z powodu modlitwy. Jeśli ktoś popełni zło przeciwko swojemu ludowi, będzie za to winny, ale nie może popełnić zła, ponieważ się modlił. Pozwólmy więc tym, którzy chcą się modlić, modlić się w tym, co uważają za swój kościół. Proszę, niech żaden chrześcijański kościół nie zostanie zniesiony bezpośrednio lub pośrednio. Kościoły nie mogą być dotykane!” – mówił podczas modlitwy Anioł Pański.

Ks. de Souza zauważa, że Franciszek bardzo rzadko wypowiada się w tak stanowczy i konkretny sposób przeciwko prześladowaniu instytucji religijnych. Apelu o podobnym wydźwięku zabrakło chociażby w związku z prześladowaniem Kościoła katolickiego przez reżim Ortegi w Nikaragui, gdzie zamyka się księży i siostry zakonne do więzień, oraz wydala nuncjusza apostolskiego.

Publicysta wskazuje na zadziwiającą linię podziału w „starciu patriarchatów”: biskup Rzymu staje w po stronie prawej ręki Putina, podczas gdy głowa kościoła greckokatolickiego abp. Sviatoslaw Schevchuk i patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, wstawiają się za powstałym w 2018 r. Kościołem Prawosławnym Ukrainy.

Źródło: ncregister.com
PR

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(22)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 257 527 zł cel: 300 000 zł
86%
wybierz kwotę:
Wspieram