15 listopada 2024

Ks. Robert Skrzypczak: Odeszła Grazia Ruotolo. Dzięki niej poznano modlitwę „Jezu, Ty się tym zajmij!”

(Grazia Ruotolo (fot. ks. R. Skrzypczak); ks. Dolindo Ruotolo (fot. Wikipedia))

W środę, 12 listopada, około południa, nagle odeszła od nas Grazia Ruotolo, bratanica księdza Dolindo, świętego kapłana z Neapolu, nauczyciela wiary przeżywanej jako całkowite zaufanie do Boga i autora słynnej modlitwy: Jezu, Ty się tym zajmij!

Jeszcze w ubiegłym tygodniu słyszeliśmy się przez telefon. Była niezwykle przejęta inauguracją nowego Centrum Studiów poświęconego jej Stryjowi w ramach Uniwersytetu Montemurro d’Ippolito w Neapolu, którego dzień otwarcia jest przewidziany na koniec miesiąca. Nie doczekała ani inauguracji Centrum ani kolejnej rocznicy narodzin do nieba sługi Bożego ks. Dolindo 19 listopada. Sama odeszła, jak miała w zwyczaju, zaskakująco i bez zapowiedzi. Ta dziewięćdziesięciopięcioletnia kobieta, pomimo kruchego ciała, dysponowała do końca wspaniałą pamięcią i fenomenalnym umysłem.

Bóg ją utrzymywał w takiej formie ze względu na powierzone jej zadanie bycia kustoszem wiedzy o „świętym kapłanie z Neapolu”. Luciano Regolo, znany we Włoszech dziennikarz i redaktor napisanej przez Grazię książki Święty w mojej rodzinie, tak ją wspomina: „Grazia to błyskotliwa, ironiczna i spostrzegawcza kobieta. Przez długi czas zajmowała się przedsiębiorczością. Lecz pod pozorem stanowczości ukrywa nieprzeciętną wrażliwość, która pomogła jej dotrzeć do najgłębszych warstw bezcennego dziedzictwa duchowego jej stryja, kapłana. Grazia bez trudu przekona cię, byś postąpił tak, jak tego sobie życzy ona, nie dając ci najmniejszego nawet wrażenia jakiejkolwiek chęci dominacji. Dzieje się tak za sprawą sprawnego łączenia siły i delikatności, lecz przede wszystkim, gdy zachodzi potrzeba, dzięki umiejętności budzenia w innych miłości, szacunku, ciekawości i czci dla księdza Dolindo, wielkiego mistyka, pod wieloma aspektami rzeczywiście przypominającego ojca Pio, z którym pozostawał w ścisłym kontakcie”.

Wesprzyj nas już teraz!

Pierwszy raz spotkałem się z Grazią przy grobie księdza Dolindo w kościele Matki Bożej z Lourdes i św. Józefa przy via Salvator Tommasi w Neapolu niemal dziesięć lat temu. „To, czy mój stryj będzie wyniesiony na ołtarze – powiedziała mi wtedy – jest drugorzędne. To, na czym mu przede wszystkim zależało, to żeby Pismo Święte materialnie wróciło do rąk katolików jako podręcznik wiary i źródło, poprzez które Bóg na co dzień swym żywym głosem zwraca się do swoich wiernych”. Kochał Słowo Boga, kochał modlitwę, był w głębokim kontakcie duchowym z Chrystusem i Jego Matką. Przecierpiał wiele ze strony rodziny, otoczenia oraz różnych instytucji kościelnych. Swą autobiografię zatytułował Dolindo znaczy ból. Mistrz pokory i bezwzględnego zaufania Bogu w każdej okoliczności. Ekspert od cierpienia znoszonego z miłością i całkowitą uległością wobec Pana historii.

Obok siostry Faustyny, powierniczki Bożego miłosierdzia, to największy prorok naszych czasów. Pozostawił po sobie, poza fascynującym świadectwem życia i bezgranicznego ofiarowania się Bogu, ogromną spuściznę pism, wśród których wybija się na czoło trzydziestotrzytomowy komentarz do wszystkich ksiąg Pisma Świętego. Usłyszałem od Grazii wiele opowieści i anegdot na temat jej wspaniałego Stryja. Czuła się wyróżniona misją świadczenia o jego świętości. Często w kościele, gdzie spoczywa ciało księdza Dolindo, pielgrzymi z Polski z otwartymi ustami wsłuchiwali się w zdumiewające opowieści Grazii o świętym kapłanie. Za każdym razem, gdy dzwoniła, pytała mnie: Padre, kiedy przyjedziesz? I prosiła na zakończenie rozmowy o błogosławieństwo.

Ogromnie cieszyło ją każde świadectwo przywożonej z naszego kraju informacji o tym, jaką ksiądz Dolindo znajduje gościnę w sercach Polaków. Kiedyś, śmiejąc się, wspominała nasze pierwsze spotkanie i jak poruszył ją widok nieznanego wtedy księdza z Warszawy, który słuchał każdego jej słowa z „rozszerzonymi źrenicami”. My, Polacy, jesteśmy szczególnie wdzięczni Grazii Ruotolo za przekazanie nam pamięci o swym wielkim Stryju. Nie doczekała jego kolejnej rocznicy narodzin do nieba, ani otwarcia ukochanego Centrum Studiów poświęconego księdzu Dolindo. Niech ją Chrystus uwielbiony przyjmie z otwartymi ramionami do swego szczęśliwego domu.

Wszystkich pragnę zaprosić na świętowanie Wieczoru z księdzem Dolindo na Jasnej Górze, w najbliższy wtorek, 19 listopada, o godzinie 18-tej. W programie modlitwa i msza święta u Matki Bożej z częściami stałymi skomponowanymi przez ks. Dolindo Ruotolo, a po mszy w bazylice jasnogórskiej koncert utworów mistyka z Neapolu. Tego wieczoru szczególnie będziemy modlić się za ś.p. Grazię.

Ks. Robert Skrzypczak

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 321 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram