Uległe podążanie za modnymi przekonaniami nie jest właściwym rozwojem rozumienia katolickiej doktryny, podkreślał podczas konferencji w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku ks. prof. Robert Skrzypczak. W wystąpieniu duchownego nie zabrakło ostrzeżeń przed infiltracją Kościoła przez wrogie mu siły oraz próbami przeinaczenia depozytu wiary.
Wspólna modlitwa brewiarzowa, wykład ks. prof. Roberta Skrzypczaka, prezentacja szkoły katechistów i przesłanie biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, to niektóre z punktów rejonowych konferencji duszpasterskich, które miały miejsce 28 listopada we włocławskim Wyższym Seminarium Duchownym oraz w parafii św. Maksymiliana w Koninie.
Tradycyjne spotkanie rozpoczęło się celebracją liturgii godzin pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego; odpowiednio: modlitwą przedpołudniową i modlitwą popołudniową. Następnie ks. dr hab. Robert Skrzypczak, prof. Akademii Katolickiej w Warszawie, wygłosił konferencję poświęconą szeroko rozumianej kondycji współczesnego Kościoła.
Wesprzyj nas już teraz!
Kapłan rozpoczął wystąpienie od refleksji nad dostrzegalnym w świecie kryzysem wiary i Kościoła. Doszukując się jego przyczyn wskazywał m.in. mylenie pojęć „rozwoju” i „postępu”. – Motorem rozwijania się naszego rozumienia słowa Bożego, woli Boga i doktryny chrześcijańskiej jest Duch Święty – mówił ks. Skrzypczak, dodając, że nieuzasadnione podążanie za obecnym konsensusem naukowym i opinią publiczną postawiły Kościół na rozdrożu.
W dalszej części ks. Skrzypczak przytoczył kilka przyczyn współczesnego prześladowania Kościoła, które pochodzą z zewnątrz, ale i z wewnątrz wspólnoty wierzących. Duchowny wspomniał słowa papieża Pawła VI o dymie szatana, który wdarł się do Kościoła i pobudził do grzechu także „dusze Bogu poświęcone”. Jak podkreślał kapłan, próby dostosowania nauczania Kościoła do obecnych czasów pociągają za sobą niebezpieczeństwo przeinaczeń doktryny. Wielu próbuje również postawić ponad wiarą błędnie rozumiany „racjonalizm”, a kondycję Kościoła pogarsza inflitracja przez siły lewicowe.
Jako antidotum na tę sytuację, ks. Skrzypczak, przywołując wypowiedzi ks. Dolindo Ruotolo, wskazał żarliwą modlitwę, post i troskę o czystość serca. Przypominając zaś przesłanie Maryi z Quito, zaznaczył dużą rolę i znaczenie małych wspólnot, które będą wspierać i ratować Kościół.
KAI/oprac. FA