23 lutego 2024

Ks. Souza: Kościół katolicki jak Wspólnota Anglikańska. Różna moralność, duże podziały

Kościół katolicki próbuje zrobić coś, co nie udało się Wspólnocie Anglikańskiej: utrzymać różnorodne, a nawet sprzeczne stanowiska na tematy moralne, zależnie od geografii. Pisze o tym ks. Raymond J. de Souza.

Minione miesiące „były ponure dla jedności [chrześcijan]. Wspólnota Anglikańska weszła skutecznie w okres «opieki paliatywnej», a podziału w świecie katolickim od dawna nie były tak wielkie. Bezpośrednią przyczyną obu kryzysów jest błogosławienie par homoseksualnych” – napisał ks. Raymond J. de Souza.

Jak przypomniał, na początku 2023 roku anglikanie z Anglii zgodzili się na liturgiczne błogosławieństwa takich par, choć bez wprowadzania małżeństw jednopłciowych. Doprowadziło to do gwałtownej reakcji na globalnym południu – biskupi z południa zerwali więź z Anglią, ogłaszając, że nie uznają już prymasa tzw. „Kościoła Anglii” Justina Welby’ego za „pierwszego wśród równych” we Wspólnocie Anglikańskiej. Stwierdzili, że decyzja o błogosławieniu par homoseksualnych jest sprzeczna z wiarą.

Wesprzyj nas już teraz!

Podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w dniach 18-25 stycznia papież Franciszek gościł tzw. biskupów tzw. „Kościoła Anglii”, którym przewodniczył Justin Welby. Pozwolił na odprawienie anglikańskiej liturgii w bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej w Rzymie.

Później katoliccy i anglikańscy tzw. biskupi zostali w parach „wysłani z misją”. To o tyle ciekawe, wskazał autor, że po kryzysie 2023 roku Justin Welby nie jest już de facto przewodniczącym globalnej Wspólnoty Anglikańskiej, a jedynie niewielkiej części anglikanów z Zachodu.
Ksiądz nie ma też wątpliwości, że ogłaszając Fiducia supplicans papież Franciszek podjął decyzję o naśladowaniu anglikanów. „Watykan przyjął anglikański model moralności geograficznej: to, co jest błogosławione w niektórych częściach Europy, jest grzeszne w Afryce” – wskazał.

„Jest możliwe, że podczas prywatnych rozmów w styczniu papież Franciszek poprosił arcybiskupa Welby’ego o radę, jak utrzymać różne i sprzeczne stanowiska, zależnie od geografii. Kościół katolicki stara się w tym temacie zrobić coś, co nie udało się Wspólnocie Anglikańskiej” – napisał ks. Raymond de Souza.

Źródło: ncregister.com

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 031 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram