26 października 2024

Ks. Tomasz Halik skrytykował katolików na wschodzie Europy za brak właściwego zrozumienia II Soboru Watykańskiego. Popularny w Polsce kapłan domaga się teraz silnej decentralizacji Kościoła.

Ks. Tomasz Halik jest jednym z najchętniej zapraszanych do Polski kościelnych mówców. Wygłasza często różnego rodzaju wykłady, w tym na katolickich uczelniach; ks. Halik był w Polsce regularnym gościem również w trakcie synodu o synodalności.

Teraz kapłan udzielił wywiadu niemieckiemu portalowi Katholisch.de, podsumowując proces synodalny. Nie krył swojego niezadowolenia z katolików w krajach Europy wschodniej.

Wesprzyj nas już teraz!

Obawiam się, że niektóre Kościoły lokalne – właśnie w krajach postkomunistycznych – jeszcze niewystarczająco przyjęły II Sobór Watykański – powiedział.

Wskazał w ten sposób na sprzeciw pojawiający się na synodzie na przykład wobec roli kobiet w Kościele oraz wobec innych proponowanych zmian.

Tego, czego możemy oczekiwać jako następnego kroku i jako owocu dotychczasowych doświadczeń jest silniejsza decentralizacja Kościoła – dodał.

Jego zdaniem proces synodalny nie może zakończyć się dziś w Rzymie; musi trwać dalej i prowadzić do odnowy Kościoła.

Według ks. Tomasza Halika powinno to się odbywać między innymi na poziomie diecezjalnym oraz kontynentalnym, gdzie powinna być budowana synodalność.

Kapłan ma też nadzieję na konkretne efekty prac komisji, które powołał papież Franciszek; oczekuje, że znaczącą rolę odegrają w nich eksperci teologiczni, przygotowując konkretne propozycje dla Kościoła.

Źródło: Katholisch.de

PCh24.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(25)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 991 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram