„Duża liczba” lekarzy w niektórych państwach członkowskich UE nadal uważa homoseksualizm za chorobę, w dodatku patologię – ubolewają autorzy najnowszego raportu Agencji Praw Podstawowych. Zdaniem unijnej instytucji, to właśnie nieodpowiedni stosunek medyków do sodomii i transseksualizmu, a także brak odpowiedniego przeszkolenia nauczycieli, by byli wyczuleni na „mowę nienawiści” ze względu na „orientację seksualną”, są powodem zbyt wolnego upowszechnienia praw homoseksualistów i innych mniejszości seksualnych.
– Z badań wynika, że nadal istnieje spora liczba pracowników służby zdrowia w wielu państwach członkowskich UE, którzy wierzą, iż osoby LGBT cierpią z powodu chorób patologicznych – żalił się Michael O’Flaherty z Europejskiej Agencji Praw Podstawowych (FRA).
Wesprzyj nas już teraz!
Raport FRA wymienia: Bułgarię, Węgry, Włochy, Litwę, Polskę, Słowację i Rumunię jako te kraje UE, w których takie „nieporozumienie” jest najbardziej rozpowszechnione.
Autorzy opracowania sugeruję, że „negatywne postrzeganie lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych przez takie grupy zawodowe jak: lekarzy i politycy jest barierą, uniemożliwiającą starania na rzecz zakończenia dyskryminacji i wyeliminowania tzw. przestępstw z nienawiści”.
Evelyne Paradis związana z Agencją Praw Podstawowych uważa, że także w krajach Europy Zachodniej źle się dzieje, bo tamtejsi politycy „spoczęli na laurach w ostatnich latach, jeśli chodzi o prawa gejów”. Dodaje, że wciąż nieuregulowane są kwestie praw osób trans- i interseksualnych.
Raport został opracowany na podstawie wywiadów przeprowadzonych w 2013 roku z ponad 1 tys. urzędników i specjalistów pracujących w zakresie rozwoju i wdrażania polityki, edukacji, opieki zdrowotnej i egzekwowania prawa w 19 państwach członkowskich UE.
„Wielu pracowników służby zdrowia – jak czytamy w opracowaniu – było ‘nieświadomych’ problemów zdrowotnych, które mogą mieć wpływ w szczególności na osoby LGBT.” Wyjaśniono, że właśnie przez coś takiego sodomici są dyskryminowani. Nie mają oni rzekomo zapewnionej odpowiedniej opieki zdrowotnej.
– Unia Europejska i państwa członkowskie nie doceniają potrzeby edukowania urzędników państwowych, aby mogli spełniać swoje zobowiązanie na jak najwyższym poziomie i by położyć kres cierpieniom osób LGBT – mówił O’Flaherty.
W raporcie uznano pozytywny wpływ wielu inicjatyw UE. Podkreślono także konieczność zwiększenia liczby szkoleń zawodowych zarówno dla lekarzy, jak i nauczycieli, policjantów oraz – przede wszystkim – urzędników państwowych, by ich „uwrażliwić na potrzeby osób LGBT”.
Postuluje się także opracowanie szczegółowych strategii upowszechniania praw sodomitów w poszczególnych krajach poprzez organizowanie imprez pro-homoseksualnych np. parad gejowskich, edukację seksualną od najmłodszych lat pod pretekstem walki z nienawiścią, częste szkolenia nauczycieli, zaangażowanie polityków w lansowanie praw mniejszości seksualnych, przedstawianie przychylnego obrazu tzw. wspólnoty LGBT w środkach masowego przekazu itp.
W przygotowaniu raportu dla unijnej agencji uczestniczyła organizacja ILGA-Europe, skupiająca „tęczowych” z całego świata.
Źródło: euractiv.com., AS.