19 października 2019

Kto nawróci Europę? Na Starym Kontynencie stale ubywa osób duchownych

(fot. REUTERS/Ina Fassbender/FORUM)

„Kryzys powołań w Kościele Katolickim utrzymuje się” – wynika z danych przedstawionych przed obchodzonym w niedzielę Światowym Dniem Misyjnym. Największe spadki powołań zanotowano wśród sióstr zakonnych. W ciągu roku ich liczba zmniejszyła się o ponad 10 tysięcy.

 

Najnowsze statystyki ogłoszone przez watykańską agencję misyjną Fides na podstawie danych z 2017 roku wskazują, że na świecie jest prawie 415 tysięcy księży. Największy spadek liczby duchownych zanotowano w Europie i Oceanii. Z kolei w Afryce, obu Amerykach i Azji odnotowano większą liczbę kapłanów.

 

Kolejny rok zmniejszyła się również o ponad tysiąc liczba zakonników. Jest ich 51,5 tysiąca. Spadki dotyczą wszystkich kontynentów z wyjątkiem Afryki.

 

Podobnie, jak w poprzednim roku spadła liczba sióstr zakonnych. Jest ich ponad 648 tysięcy – o 10,5 tysiąca mniej niż wcześniej. Największy spadek dotyczy Europy, gdzie liczba ta zmniejszyła się o 8 tysięcy. Zakonnic przybywa natomiast w Kościele w Afryce i Azji.

 

Drugim odnotowanym w kościelnej statystyce zjawiskiem jest wzrost zaangażowania świeckich. Jest ich 355 tysięcy, więcej na wszystkich kontynentach niż wcześniej. Zwiększyły się też, o 34 tysiące, szeregi katechetów przekraczając liczbę 3 milionów. Mniej o trzy tysiące jest ich tylko w Europie.

 

Źródło: rmf24.pl

TK

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie