Brytyjski uniwersytet przestrzega studentów przed czytaniem sztandarowej pracy George’a Orwella. Lektura może zdaniem pracowników uczelni być „obraźliwa i zasmucająca” dla części czytelników, ze względu na „wstrząsające” treści, jakie zawiera. „Rok 1984” to najpopularniejsza współcześnie książka przestrzegająca przed groźbą wprowadzenia ideologicznej dyktatury i systemu kontroli mas.
Uniwersytet w Northampton opatrzył cieszącą się olbrzymią popularnością książkę „Rok 1984” ostrzeżeniem, według którego może być ona „obraźliwa i zasmucająca” dla części studentów. Praca stanowiąca ostrzeżenie autora przed kontrolującym każdy krok i myśl obywateli systemem totalitarnym, zawierać ma bowiem „wstrząsające treści”.
Przestroga przed lekturą kanonicznej dla XX w. powieści wystosowana została przed organizatorów modułu „konstrukcja tożsamości” dla zapisanych na ten przedmiot studentów. W ramach kursu uczniowie mają zaznajomić się ze „sposobami budowania tożsamości wokół (…) rasy, klasy, płci kulturowej i seksualności”, donosi breitbart.com. Zajęcia obejmują także „studium literatury i poezji z punktu widzenia feminizmu, postmodernizmu i postkolonializmu”.
Wesprzyj nas już teraz!
„W tym, że studentów ostrzega się przed czytaniem Roku 1984, jest pewna ironia. Nasze kampusy uniwersyteckie szybko stają się dystopijnymi strefami wpływu Wielkiego Brata, gdzie praktykuje się nowomowę, aby zmniejszyć zakres refleksji intelektualnej i wykluczyć osoby, które się z nią nie zgadzają”– komentował członek niższej izby brytyjskiego parlamentu. „Zbyt wielu z nas – i nigdzie nie jest to tak widoczne jak na uniwersytetach- dobrowolnie oddało nasze prawa, by w zamian przystosowywać się do homogenicznego społeczeństwa, zarządzanego przez liberalne elity, chroniące nas przed ideami, które ich zdaniem są zbyt radykalne dla naszej wrażliwości”, dodawał Andrew Bridgen z Partii Konserwatywnej.
„Rok 1984” to praca przestrzegająca przed możliwością powstania totalitarnego systemu, kontrolującego każde posunięcie obywateli. Fabuła skupia się na losach urzędnika państwowego, Winstona Smitha, aresztowanego z powodu romansu i zmuszanego torturami przez policję do porzucenia go. Z treści pracy George’a Orwella zaczerpnięto wiele popularnych dziś pojęć, jak „nowomowa”, „Wielki Brat” czy „Myślozbrodnia”. Według części komentatorów książka jest alegorią systemu komunistycznego.
Źródła: breitbart.com, dailymail.co.uk
FA
Film „Rok 1984. Totalitaryzm 2.0”. ZOBACZ! ZIEMKIEWICZ, GADOWSKI i inni