29 grudnia 2020

Kto zapłaci za niepożądane skutki szczepień? Rzecznik rządu wskazuje na specjalny fundusz

(źródło: pixabay.com)

Odszkodowania za wystąpienie niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) po szczepieniu na koronawirusa mają być wypłacane ze specjalnie powołanego do tego funduszu. Jego działanie będzie określone ustawą. Kto zasili fundusz?

 

Goszczący w TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził, że powstanie specjalny fundusz do wypłat odszkodowań za ewentualne negatywne skutki szczepienia na Covid-19. Jak dodał, zostanie on przyjęty w drodze ustawy.

 

Rzecznik przypomniał, że powołanie funduszu zapisane jest w Narodowej Strategii Szczepień. Przyznał, że NOP po szczepieniu na koronawirusa mogą się zdarzyć, „dlatego też taka odpowiedzialność tego specjalnego funduszu, który będzie przyjęty w drodze ustawy, będzie istniała, tak aby te wszelkie wątpliwości osób, które mają je jeszcze w tej chwili, rozjaśnić i żeby była również kwestia odpowiedzialności finansowej ewentualnej zabezpieczona pod tym kątem” – zaznaczył Müller.

 

Problem w tym, że „Narodowy Program Szczepień” niewiele mówi o funduszu. Pewne informacje zawarte są w rozdziale „Nadzór nad bezpieczeństwem szczepień” – tam właśnie znalazł się zapis, że „Planowane jest stworzenie funduszu kompensacyjnego dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Szczegółowe zasady tego funduszu zostaną określone w ustawie”.

 

Ta zapewne określi skąd pochodzić będą środki na odszkodowania. Z dotychczasowych informacji można spodziewać się, że sporą część funduszu zasilą… podatnicy. Na końcowe rozwiązania trzeba jednak poczekać.

 

Źródło: rmf24.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(23)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy