Dzisiaj

Kuba: w wyniku mediacji Watykanu uwolniono 51 więźniów

(Fot. Pixabay.com)

Rząd Kuby ogłosił uwolnienie 51 więźniów jako gest dobrej woli wobec Stolicy Apostolskiej. Poinformował o tym 12 marca wydawany w USA kubański „Miami Herald”, powołując się na oświadczenie komunistycznych władz w Hawanie.

„W duchu dobrej woli oraz bliskich i dobrych relacji między państwem kubańskim a Watykanem”, z którymi zawsze utrzymywano kontakt w sprawie rewizji i uwolnienia osób uwięzionych, rząd Kuby podjął decyzję o uwolnieniu w najbliższych dniach 51 skazanych – podały źródła rządowe w Hawanie.

Dotychczas nie wiadomo, kim są uwolnieni więźniowe. Poinformowano jedynie, że osoby, których to dotyczy, „odbyły znaczną część kary i dobrze sprawowały się w więzieniu”. Wcześniej kubańska organizacja praw człowieka na uchodźstwie Prisoners Defenders informowała, że w lutym łączna liczba więźniów politycznych na Kubie osiągnęła nowy rekord 1214 osób.

Wesprzyj nas już teraz!

W ostatnim okresie miała miejsce seria spotkań i dyskusji z udziałem przedstawicieli na wysokim szczeblu USA, Kuby i Kościoła. Pod koniec lutego papież Leon XIV przyjął na prywatnej audiencji kubańskiego ministra spraw zagranicznych Bruno Rodrigueza Parrillę. Wcześniej poinformowano, że rozmowy w Watykanie przeprowadził amerykański wysłannik na Kubę, Mike Hammer. Leon XIV przyjął również kubańskiego biskupa diecezji Guantanamo-Baracoa, Silvano Pedroso Montalvo. Z kolei na Kubie arcybiskup Hawany, kardynał Juan de la Caridad García, i biskup Arturo Gonzalez z diecezji Santa Clara rozmawiali z wysoko postawionymi dyplomatami z USA.

W obliczu kryzysu kubańskiego urodzony w USA Leon XIV wezwał niedawno do dialogu i nawiązał do oświadczenia kubańskich biskupów, którzy ostrzegali przed „chaosem społecznym”. „Kuba potrzebuje zmian – i stają się one coraz pilniejsze” – stwierdzili duchowni. Jednocześnie zadeklarowali gotowość do mediacji między skonfliktowanymi stronami.

Źródło: KAI

Kuba: blisko 900 przypadków represji na tle religijnym w 2025 roku

 

Kuba podzieli los Wenezueli? USA odcinają Hawanę od dostaw ropy

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2026 rok

Zatrzymaj ideologiczną rewolucję. Twoje wsparcie to głos za Polską chrześcijańską!

mamy: 70 758 zł cel: 500 000 zł
14%
wybierz kwotę:
Wspieram