Zdominowany przez radnych PO Sejmik Województwa Wielkopolskiego odrzucił propozycję zwiększenia obronności mieszkańców poprzez organizację kursów strzeleckich. Nie będzie też wsparcia finansowego 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Państwowej Straży Pożarnej.
Autorami propozycji przekazania przez Sejmik pieniędzy podatników na kursy strzeleckie oraz wsparcie jednostek bardzo ważnych w razie konfliktu zbrojnego (WOT i SP) są radni wojewódzcy PiS. W kursach strzeleckich mieli brać udział mężczyźni w wieku od 20 do 30 lat. Jednak koalicja radnych przewodzona przez samorządowców PO odrzuciła tę propozycję. – Oni nie mogą znieść militaryzacji patriotyzmu. Uważają raczej, że w obliczu wojny patriotyzm trzeba zdemilitaryzować. Zdaniem radnych rządzących Sejmikiem wystarczy, że Rosjanom pogrozi się palcem i powie „Bardzo brzydko, że atakujecie inny kraj – mówi Zbigniew Czerwiński, przewodniczący klubu radnych PiS Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
Wraz z poprawką dotyczącą wsparcia rozwoju strzelectwa, klub PiS zaproponował także przekazanie miliona złotych Państwowej Straży Pożarnej na sprzęt ratowniczy, a także dotacji dla 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Te propozycje również odrzucono.
Wesprzyj nas już teraz!
Lider rządzącej Sejmikiem koalicji powiedział, że zwiększanie obronności obywateli to zadanie jedynie rządu, a na pewno nie samorządów. – Nie taka jest rola samorządów, żeby finansować teraz amatorskie strzelanie i budować armię po kilkutygodniowych kursach strzelania, gotową do obrony ojczyzny. To są zadania rządu – stwierdził po głosowaniu w Sejmiku Henryk Szopiński, przewodniczący klubu radnych PO Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
Czerwiński wskazywał, że propozycja finansowania kursów strzeleckich nie jest próbą wyręczania rządu. Z kolei radny PSL przypomniał, że samorząd może ustawowo wspierać strzelectwo. Przykładem tego jest chociażby finansowanie przez samorządy działalności bractw kurkowych. – Bractwom Kurkowym specjalnie jest przecież dedykowany przez nasz samorząd program współpracy, specjalnie wydzielona pula środków, finansowych – powiedział Jarosław Maciejewski, przewodniczący klubu radnych PSL.
Władze Sejmiku twierdzą, że na dofinansowanie kursów strzeleckich nie mają funduszy. – Absolutnie nie wydaje mi się, abyśmy mieli nasze samorządowe pieniądze, których zawsze brakuje, przeznaczać na szkolenia w zakresie strzelectwa – mówi Szopiński. Radni PiS wskazują jednak, że sprawozdania finansowe pokazują jasno, iż samorząd nie cierpi na brak środków.
Władze samorządów zdominowane przez radnych PO przeważnie są przeciwne strzeleckim propozycjom. Przykładem na to są również władze Białegostoku, które „zawiesiły na kołku” projekt budowy strzelnicy w tym mieście. Budowa strzelnicy była projektem Podlaskiego Instytutu Rzeczypospolitej Suwerennej, skupiającej pasjonatów strzelectwa sportowego, militariów oraz historii. Strzelnica miała być przedsięwzięciem niekomercyjnym, powszechnie dostępna dla osób pełnoletnich. Chociaż projekt budowy strzelnicy, podczas głosowania nad inwestycjami budżetu obywatelskiego, uzyskał ogromne poparcie mieszkańców, to w roku 2021 jego realizacja została zaniechana. Oficjalnym powodem jest brak środków.
Źródła- poznan.tvp.pl, AB
Adam Białous