18 grudnia 2023

„Kwestie wiary oddzielamy od kwestii politycznych”. Szokujące słowa rzecznika KEP o decyzji prezydenta

(fot. PAP/Albert Zawada)

Media nie są dobrym miejscem, by rozmawiać o sumieniu kogokolwiek. To są kwestie wiary, które oddzielamy od kwestii politycznych i od kwestii społecznych – w ten sposób ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski skomentował decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu ustawy finansującej procedurę in vitro z pieniędzy publicznych.

 

Rzecznik KEP wziął udział w audycji Dominiki Wielowieyskiej na antenie TOK FM. Pytany o podpisanie przez prezydenta ustawy o finansowaniu procedur in vitro, czyli tym samym nieuwzględnienie prośby o weto, którą pisemnie wystosował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, gość audycji odpowiedział: – Media nie są dobrym miejscem, by rozmawiać o sumieniu kogokolwiek. To są kwestie wiary, które oddzielamy od kwestii politycznych i od kwestii społecznych.

Wesprzyj nas już teraz!

Prowadząca przypomniała, że „wielu księży i biskupów nie miało takich oporów, gdy podobną ustawę podpisywał wcześniej prezydent Komorowski”, Gęsiak stwierdził, że „nie pamięta żadnego oficjalnego stanowiska Kościoła w tej sprawie”.

Jednak w 2015 r. przewodniczący Rady Prawnej KEP, abp Andrzej Dzięga wystosował oświadczenie pt. „Sakramentalne konsekwencje głosowania i podpisania ustawy o in vitro”.

„Kto z katolików świadomie i dobrowolnie podpisuje się lub głosuje za dopuszczalnością metody in vitro, tym samym podważa communio, czyli swoją pełną wspólnotę z Kościołem katolickim (KPK, kan. 204 – 205, 208 – 214)” – pisał wówczas abp Dzięga.

„Tak więc, jeśli ktoś świadomie i dobrowolnie opowiedział się przeciw godności człowieka przez głosowanie lub podpisanie ustawy legalizującej procedurę in vitro, a chciałby przystępować do Komunii świętej, najpierw powinien pojednać się z Bogiem i wspólnotą Kościoła przez sakrament pojednania, wyrazić żal za popełniony grzech, postanowić poprawę i dokonać zadośćuczynienia. W tym przypadku musi być pewność, że dana osoba zmieniła opinię i przyznaje się do popełnionego błędu” – zaznaczył hierarcha.

„W omawianym przypadku trzeba pamiętać, że grzech popełniony publicznie, jakim jest udział w stanowieniu prawa naruszającego godność życia ludzkiego, stanowi szczególną formę zgorszenia. Z tej racji, taka osoba powinna ze swej strony powstrzymać się od przystępowania do Komunii świętej, dopóki nie zmieni publicznie swego stanowiska” – stwierdzał przewodniczący Rady Prawnej KEP.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że metoda zapłodnienia pozaustrojowego nie jest sposobem leczenia niepłodności. – Nie jestem bioetykiem, nie jestem lekarzem. Z punktu widzenia etycznego przyjęcie takiego rozwiązania jest bardzo wątpliwe, bo sztucznie w warunkach laboratoryjnych produkujemy dzieci – spuentował ks. Gęsiak.

Źródło: tokfm.pl

PR

 

KS. PROF. BORTKIEWICZ: ANDRZEJ DUDA NIE POWINIEN PRZYSTĘPOWAĆ DO KOMUNII ŚWIĘTEJ!

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(64)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 430 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram