Od przyszłego roku naszym rodakom – posiadaczom Karty Polaka łatwiej będzie osiedlić się w ojczyźnie. Senat zaakceptował w piątek zmiany w ustawie, z dobrodziejstwa której skorzystać może kilkadziesiąt tysięcy repatriantów.
Od pełnego uprawomocnienia nowelizację dzieli jeszcze tylko podpis prezydenta i publikacja w Dzienniku Ustaw. Wprowadzone zmiany upraszczają procedury ubiegania się o polskie obywatelstwo.
Wesprzyj nas już teraz!
Przybywający do naszego kraju posiadacze Karty Polaka, zamierzający osiąść tu na stałe, bez ponoszenia kosztów otrzymają wizę, Kartę Stałego Pobytu a po roku – obywatelstwo Rzeczypospolitej Polskiej. Będą mogli starać się o finansową pomoc państwa przez 9 miesięcy, dopłaty na wynajęcie mieszkania i naukę języka polskiego i kursów zawodowych. Wnioski o Kartę Polaka będzie można składać nie tylko – jak dotychczas – w konsulatach RP, lecz także w urzędach wojewódzkich.
Podczas debaty w izbie wyższej parlamentu wiceminister spraw wewnętrznych Jan Dziedziczak wystąpił z inicjatywą utworzenia wspólnego dla wszystkich naszych rodaków zza granicy senackiego okręgu polonijnego.
Ministerstwo spraw wewnętrznych szacuje, iż w wyniku poprawienia ustawy do Polski przybyć może kilkadziesiąt tysięcy naszych rodaków ze Wschodu.
Do końca zeszłego roku polskie urzędy konsularne przyjęły około 170 tysięcy wniosków o przyznanie Karty Polaka – przede wszystkim na Białorusi i Ukrainie. Dokument posiada już ponad 160 tysięcy osób z terenów dawnego Związku Sowieckiego.
tvp.parlament/PAP
RoM