27 września 2017

Łatwiejszy dostęp do broni? Sejm na trwającym posiedzeniu zajmie się projektem posłów Kukiz’15

(Fot. Tomasz Jodlowski/FORUM)

Polska ma jeden z najniższych w Europie współczynników posiadania broni w przeliczeniu na jednego obywatela. Sytuację chcieliby poprawić politycy klubu Kukiz’15. Pierwsze czytanie ich projektu odbędzie się na trwającym posiedzeniu Sejmu, co nie podoba się „Gazecie Wyborczej”.

 

Medium z Czerskiej obawia się zmian twierdząc, że „kukizowcy chcą odebrać policji prawo do kontroli nad dostępem do broni”, co politycy klubu uzasadniają złym wykonywaniem przez służby swoich obowiązków.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Pozwolenie na broń wydaje w drodze decyzji administracyjnej starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby lub siedzibę podmiotu ubiegającego się o wydanie pozwolenia” – czytamy w propozycji posłów.

 

„Możliwie szeroki, aczkolwiek ściśle kontrolowany dostęp praworządnych obywateli do broni stanowi z jednej strony gwarancję poszanowania swobód obywatelskich, a z drugiej jest ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa państwowego. Wszystkie kraje Unii Europejskiej dopuszczają swoich obywateli do broni palnej, traktowanej jako naturalny przedmiot związany z rozwojem cywilizacji europejskiej, służący w chwili obecnej do realizacji pasji o charakterze hobbystycznym. Szeroko rozumiane strzelectwo, tak sportowe, jak rekreacyjne, myślistwo, kolekcjonerstwo broni – a także ruch rekonstruktorski, odtwarzania wydarzeń historycznych – są równoprawną składową kultury europejskiej oraz elementem tożsamości naszego kontynentu” – stwierdzają autorzy projektu.

 

„Historyczne uwarunkowania pozwalają na odpowiedzialne i kategoryczne twierdzenie, że dostęp Polaków do broni jest wprost wpisany w pojęcie polskiego patriotyzmu. Zawsze gdy w Polsce odradzał się patriotyzm, powodowało to wzrost zainteresowania bronią – sytuację taką obserwujemy także obecnie. Oczywiście posiadanie broni jest obarczone pewną specyfiką i wymaga poddania dokładnej i skutecznej kontroli. W interesie społecznym jest, aby w posiadanie broni nie wchodziły osoby niepowołane, w szczególności karane za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia, jak też osoby chore psychicznie. Jak pokazuje praktyka innych krajów europejskich, gdy przepisy są precyzyjne i jednoznaczne nie ma kłopotów ze spełnieniem tego warunku” – tłumaczą politycy Kukiz’15.

 

Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy posłowie upoważnili Bartosza Józwiaka. Inicjatywę poparli: Adam Andruszkiewicz, Wojciech Bakun, Sylwester Chruszcz, Paweł Grabowski, Marek Jakubiak, Tomasz Jaskóła, Bartosz Józwiak, Andrzej Kobylarz, Jakub Kulesza, Andrzej Maciejewski, Jarosław Porwich, Tomasz Rzymkowski, Jarosław Sachajko, Krzysztof Sitarski, Paweł Skutecki, Jacek Wilk, Elżbieta Zielińska.

 

 

Źródło: sejm.gov.pl / „Gazeta Wyborcza”

MWł

 

 

 Zobacz także:

 

Polonia Christiana 38. Prawo do obrony

 

Polonia Christiana 38. Prawo do broni

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 299 840 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram