Sejmowa Komisja Ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała projekt nowej ustawy dotyczącej posiadania broni. Wejście w życie przepisów pozwoli znacznie ułatwić uzyskanie pozwolenia na broń, a co za tym idzie – zmienić obecną sytuację, w której Polacy należą do „najbardziej rozbrojonych narodów Europy”.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, to policja wydaje stosowne uprawnienia pozwalające na posiadanie broni. Największy wpływ na ostateczną decyzję ma niestety „uznaniowość” i „widzimisię” funkcjonariuszy, przez co dostęp do broni jest znacznie utrudniony, czasem niemożliwy, a niekiedy, jak w przypadku Cezarego Grabarczyka, byłego ministra sprawiedliwości, wydawane bez spełnienia określonych w ustawie warunków.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak podaje dziennik „Rzeczpospolita”, nowa ustawa autorstwa posłów Kukiz’15 „przewiduje jasne kryteria, które musiałaby spełnić osoba zainteresowana pozwoleniem, oraz przesłanki wykluczające możliwość posiadania broni”. Jej głównym założeniem jest nawiązanie do tradycji II Rzeczypospolitej, kiedy to pozwolenia na broń wydawały starostwa powiatowe.
Warto podkreślić, że projekt Kukiz’15 od listopada ubiegłego roku znajdował się w sejmowej „zamrażarce”. Zdaniem dziennika formalnym powodem takiego stanu rzeczy była „konieczność zbadania, czy jest on zgodny z prawem UE”. W rzeczywistości jednak „brakowało politycznej decyzji” (z ul. Nowogrodzkiej – przyp.) w tej sprawie.
Zdaniem „Rzeczpospolitej” wśród posłów partii rządzącej jest znacznie więcej zwolenników niż przeciwników wprowadzenia nowych przepisów. Nie można jednak przewidzieć, jaki będzie ostateczny wynik głosowania w tej sprawie, ponieważ do przeciwników łatwiejszego dostępu do broni należą m.in. Antoni Macierewicz i… Jarosław Kaczyński. Pierwszy jest zdania, że wszelkie zmiany w tej sprawie należy wprowadzać stopniowo, a propozycja Kukiz’15 jest zbyt radykalna. Drugi z kolei miał powiedzieć, że z powodów kultowychych Polacy wciąż „nie są gotowi na przyjęcie takich rozwiązań”, napisano w gazecie.
Według danych opublikowanych przez dziennik, w Polsce na 1000 osób przypada 3,5 pozwolenia na broń. Jest to prawie 10 razy mniej niż w Czechach (30 pozwoleń na 1000 mieszkańców) i prawie 100 razy mniej niż w Finlandii (308 pozwoleń na 1000 mieszkańców). Zdaniem autorów projektu nowe przepisy pozwolą na wzrost w ciągu najbliższych kilku lat liczby pozwoleń na broń w naszej ojczyźnie z wynoszącej obecnie prawie 200 tys. do 1,14 mln.
Źródło: „Rzeczpospolita”
TK