Część ustawodawców w kanadyjskim Quebecu zwróciło uwagę, że legalizacja eutanazji w tej prowincji może doprowadzić do wzmożonej turystyki eutanazyjnej. Progresiści są w tej prowincji blisko przeforsowania tzw. Bill 52 – ustawy legalizującej zabójstwo na życzenie. Istnieje obawa, że Quebec stanie się drugą Szwajcarią. Ponadto legalizacja eutanazji w jednej prowincji może łatwo doprowadzić do zezwolenia na nią w całej Kanadzie.
Zdaniem Yves’a Bolduc’a, byłego ministra zdrowia jest niemal pewne, że legalizacja zabójstw na życzenie doprowadzi do częstych wizyt obywateli innych prowincji, szukających właśnie możliwości eutanazji. „Turyści” zostawaliby w prowincji przynajmniej trzy miesiące, gdyż tyle musi trwać pobyt, aby uzyskać prawo do świadczeń publicznej służby zdrowia w tej prowincji.
Wesprzyj nas już teraz!
Zdaniem przeciwników liberalizacji prawa eutanazyjnego turystyka eutanazyjna przypominałaby tą w Szwajcarii do której ludzie masowo jeżdżą w celu „skorzystania” ze wspomaganego samobójstwa, które oferuje głównie słynna organizacja „Dignitas”.
Z kolei Veronique Hivon z Parti Québécois, młodsza minister zdrowia i jedna z głównych zwolenniczek ustawy uznała możliwość takiej turystyki raczej za pozytywny symptom. – Moim zdaniem zainteresowanie poza granicami naszej prowincji pokazuje, że mamy szczęście, że jesteśmy na tym etapie i że tak blisko nam do legalizacji eutanazji – powiedziała Hivon cytowana przez lifesitenews.com. Jednocześnie lewicowa polityk zapewniła, że eutanazja będzie wykonywana jedynie w „bardzo, bardzo ograniczonych przypadkach.
Natomiast Alex Schadenberg, przewodniczący Euthanasia Prevention Coalition, zwrócił uwagę, że legalizacja eutanazji w Quebecu otworzy drzwi do zezwolenia na nią w całej Kanadzie. Jak powiedział w rozmowie z lifesitenews.com, progresywni sędziowie stwierdzą zapewne, że brak eutanazji w innych prowincjach to „nierówność”, która powinna zostać zniesiona. – Jeśli nie zatrzymamy Bill 52, to eutanazja rozpleni się w oparciu o zasadę równości gwarantowaną przez kanadyjską konstytucję – powiedział Schadenberg.
Przeciwko legalizacji zabójstwa na życzenie protestują też liczni lekarze z Quebecu. Zwracają oni uwagę na fakt, że eutanazja nie jest formą opieki lecz „rezygnacją z jakiejkolwiek opieki”.
Źródło: lifesitenews.com
Mjend