W maju Kenia zalegalizowała poligamię. Reporter BBC sprawdza jak to prawo jest realizowane w kraju. Okazuje się, że w niektórych przypadkach nowa ustawa nie doprowadziła do poważniejszych zmian.
Chodzi o sytuacje, w których poligamia i tak była praktykowana, lecz brakowało jej sankcji prawnej. Jednak nowe prawo, w różnych sytuacjach, doprowadzało do tragedii, np. gdy po długim stażu małżeńskim mąż decydował się na nową żonę.
Wesprzyj nas już teraz!
Gdy Maurice Adongo, który od 11 lat był żonaty z Veronicą, zdecydował się na kolejny związek, ta załamała się psychicznie. Poczuła się bowiem odrzucona, a czary goryczy dopełnił fakt, że nie została ona poinformowana o drugim ożenku Maurice’a. Prawo o poligamii krytykują przede wszystkim kenijscy przywódcy chrześcijańscy.
Kenijska ustawa zakazuje małżeństw osób w wieku poniżej 18 lat i nakazuje rejestrację wszystkich małżeństw – zarówno religijnych, jaki i tradycyjnych, plemiennych. Chociaż zezwala na poligamię, to określa małżeństwo jako związek między przeciwnymi płciami. Jednak nie zakazuje bezpośrednio zwyczaju poślubiania przez niepłodne kobiety innych kobiet.
Źródło: bbc.com
Mjend