28 września 2023

Lekarze uznali dziecko za martwe, chociaż żyło. Uchylone umorzenie bulwersującej sprawy z Lubartowa

(Fot. Twitter/MariaKarenGarci)

Sąd Rejonowy w Lubartowie uchylił postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie kobiety, u której błędnie stwierdzono martwą ciążę. Lekarze namawiali pacjentkę do przyjęcia tabletki poronnej w celu usunięcia rzekomo martwego dziecka. Matka odmówiła zażycia śmiercionośnego środka, po czym urodziła zdrową córkę.

 

Kobieta złożyła zawiadomienie do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa narażenia jej poczętego dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Wesprzyj nas już teraz!

Prokuratura Rejonowa w Lubartowie w lutym 2022 r. odmówiła wszczęcia postępowania.

We wtorek Sąd Rejonowy w tym samym mieście uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę miejscowemu Prokuratorowi Rejonowemu celem przeprowadzenia postępowania przygotowawczego.

Pomocy prawnej matce udzielił Instytut Ordo Iuris.

Pani Paulina w październiku 2022 r. zgłosiła się do lekarza, gdzie usłyszała diagnozę o martwej ciąży. W związku z tym, otrzymała skierowanie do szpitala w celu usunięcia nieżyjącego – jak stwierdzono – dziecka. W szpitalu, powtórnie, trójka lekarzy postawiła diagnozę o martwej ciąży. Orzeczenia te okazały się błędne, bowiem odmienne – że jest to wczesna i dobrze rozwijająca się ciąża, stawiał inny lekarz w szpitalu. Mimo to, lekarze, którzy stwierdzili rzekomą śmierć dziecka dążyli do przyjęcia przez pacjentkę tabletki poronnej. Pani Paulina preparatu nie przyjęła, a dziś jest mamą 4-miesięcznej Marysi.

W związku z błędnymi diagnozami lekarzy, matka złożyła zawiadomienie do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa narażenia jej poczętego dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez osoby, na których ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo. Prokuratura Rejonowa w Lubartowie przesłuchała pacjentkę oraz zapoznała się z dokumentacją medyczną, po czym w lutym 2022 r. odmówiła wszczęcia postępowania.

Prawnicy Ordo Iuris złożyli w imieniu pani Pauliny zażalenie na postanowienie prokuratury. Wczoraj. Sąd Rejonowy w Lubartowie wydał postanowienie o uchyleniu zaskarżonego postanowienia i przekazał sprawę Prokuratorowi Rejonowemu w Lubartowie celem przeprowadzenia postępowania przygotowawczego.

„Zważyć należy, że na etapie wydania postanowienia Prokurator dysponował jedynie zeznaniem samej pokrzywdzonej oraz jej dokumentacją medyczną […]. W takich warunkach zaskarżone rozstrzygnięcie jest co najmniej przedwczesne” – wskazywał sąd w uzasadnieniu.

Ponadto sąd zgodził się z prawnikami Ordo Iuris, że „zupełnie nie przekonują wywody, w myśl których postępowanie trojga lekarzy względem pokrzywdzonej, obejmujące zalecenie farmakologicznego wywołania porodu martwego było działaniem rutynowym”.

Zdaniem sądu, materiał aktowy w ogóle nie pozwala na stwierdzenie, na jakiej podstawie lekarze uznali dziecko za obumarłe i z jakich powodów sugerowali zażycie środków mających powodować jego wydalenie. Sąd przyznał również rację przedstawicielom instytutu co do tego, że postępowanie powinno być prowadzone nie tylko w kierunku wyjaśnienia, czy doszło do popełnienia przestępstwa z art. 160 § 2 k.k. (narażenie poczętego dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez osoby, na których ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo), ale również art. 157a § 1 k.k. w zw. z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 9 § 1 k.k. (usiłowanie uszkodzenia ciała dziecka poczętego lub rozstroju zdrowia zagrażającego jego życiu w zamiarze ewentualnym).

W związku z tym, sąd zobowiązał prokuraturę m.in. do ponownego przesłuchania pokrzywdzonej, lekarzy stawiających błędną diagnozę oraz lekarza, który sporządził zgodne z prawdą orzeczenie o prawidłowym rozwoju ciąży. Prokuratura ma również poszerzyć dokumentację medyczną, a także powołać biegłego z zakresu ginekologii i położnictwa celem dokonania szczegółowych ustaleń w sprawie.

WIĘCEJ O SPRAWIE – LINK

 

Źródło: Ordo Iuris

Fatalna sytuacja demograficzna Chin. Władze tuszują fakty na temat niskiej dzietności

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 30 952 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram