4 maja 2022

Leśnicy wracają do tradycji militarnych. Ruszyły szkolenia prowadzone przez WOT

(WOT, zdjęcie ilustracyjne / Źródło: Wikimedia Commons)

Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły cykl szkoleń obronnych dla leśników, obejmujący m. in. posługiwanie się bronią i ratownictwo w polu walki. Porozumienie w sprawie tej współpracy podpisali gen. broni Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Józef Kubica, p.o. dyrektora generalny Lasów Państwowych. Pierwsze wspólne ćwiczenia odbyły się w Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych w Plaskoszu koło Tucholi.  

–  Lasy Państwowe i leśnicy od zawsze i w każdej sytuacji pozostają do dyspozycji państwa – podkreśla Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych. – Szkolenia obronne, które rozpoczynamy z WOT to nie nowość. Takie kursy odbywały się już przed laty. Kontynuujemy najlepsze tradycje Przysposobienia Wojskowego Leśników – przypomina Kubica. – Przysposobienie Wojskowe Leśników była to organizacja, która powstała w roku 1933. W ramach szkoleń prowadzonych przez PWL przeszkolenie wojskowe, w okresie międzywojnia, przeszło kilkanaście tysięcy leśników. Dzięki temu ta prawdziwa armia pracowników Lasów Państwowych odegrała dużą rolę podczas działań obronnych w roku 1939 oraz w okresie wojennej i powojennej działalności podziemia niepodległościowego – dodaje.

Obecnie podpisana umowa, pomiędzy LP a WOT, to powrót do tej sprawdzonej tradycji. Współpraca gwarantuje obopólne  korzyści – Leśnicy doskonale znają teren i niemal każdą leśną ścieżkę. Z kolei żołnierze wiedzą, jak posługiwać się bronią, znają taktykę i potrafią szybko reagować, gdy pojawia się niebezpieczeństwo – mówi Józef Kubica.

Wesprzyj nas już teraz!

Gdy szefowie LP i WOT podpisywali porozumienie w Plaskoszu koło Tucholi, w tle słuchać było odgłosy strzałów. To pierwsi leśnicy z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu ćwiczyli celność na strzelnicy Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem instruktorów z Centrum Szkolenia WOT oraz 8. Kujawsko Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Leśnicy ćwiczyli strzelanie z broni automatycznej, uczyli się ratownictwa na polu walki i sztuki saperstwa. Kolejnym elementem szkolenia będzie topografia i zapoznanie się z mapami (wojsko posługuje się innym rodzajem map niż leśnicy). Kolejne szkolenia już niebawem, zaplanowano je w poszczególnych regionach na terenie całej Polski.

W przypadku konfliktu lasy są terenem prowadzenia działań zbrojnych. Dlatego według zarządzenia Ministra Środowiska z 17 maja 2017 roku Lasy Państwowe są jednostką przewidzianą do militaryzacji. Obowiązki wynikające z tego zarządzenia to zadania związane z przygotowaniem jednostek organizacyjnych do objęcia ich militaryzacją. Jest to m. in. zaopatrzenie gospodarki narodowej w surowiec drzewny na potrzeby utrzymania infrastruktury drogowej i kolejowej. – W przypadku wybuchu konfliktu zbrojnego dla większości pracowników Lasów Państwowych stosunek pracy zamienia się w stosunek służby –  informuje Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

W Lasach Państwowych pracuje około 26 tysięcy osób, większość w jednostkach terenowych. Szkolenia WOT z pewnością podniosą dotychczasowe umiejętności leśników i będą niezbędne w przypadku konieczności obrony państwa. Swoją drogą, bardzo wielu leśników jest myśliwymi, posiadającymi broń palną i nierzadko doskonale umiejącymi się nią posługiwać. 

Przypomnijmy, iż pracownicy Lasów Państwowych, dokładnie Straży Leśnej od wielu miesięcy pomagają w obronie polskiej granicy z Białorusią przed falą nielegalnych imigrantów. Już w listopadzie 2021 roku cytowany wyżej Józef Kubica wydał postanowienie o wysłaniu funkcjonariuszy Straży Leśnej z całej Polski do jednostek nadgranicznych. W porozumieniu z dowództwem Wojska Polskiego, Policji i Straży Granicznej strzegą oni granicy. Szczególnie pomocni są strażnicy leśni z podlaskich nadleśnictw, gdyż bardzo dobrze znają oni przygraniczne tereny Puszczy Knyszyńskiej, Augustowskiej i Białowieskiej.

Straż Leśna jest formacją umundurowaną i uzbrojoną, posiada uprawnienia policyjne. W całej Polsce jest około 1100 strażników leśnych, wyposażonych w sprzęt specjalistyczny oraz auta terenowe. Lasy Państwowe dostarczają obrońcom granicy drewno na budowę strażnic i innej infrastruktury oraz drewno opałowe na ogniska.

Źródło: lasy.gov.pl

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram