14 października 2016

Lewica chciała uniemożliwić debatę akademicką. Konferencja o prawach pacjenta jednak się odbyła

Pomimo konieczności dwukrotnej zmiany lokalizacji konferencji naukowej poświęconej prawom poczętego pacjenta, dyskusja zgromadziła wielu aktywnych słuchaczy. Podczas debaty eksperci próbowali odpowiedzieć na pytania dotyczące momentu, w którym można rozpocząć diagnozowanie pacjenta, a także kiedy najlepiej wdrożyć leczenie. Wśród prelegentów znaleźli się lekarze, etycy, a także prawnicy.

 

Konferencja „Prawa pacjenta poczętego – aspekty medyczne i prawne” wzbudziła kontrowersje wśród środowisk skrajnie lewicowych. Wszystko dlatego, że głównym tematem debaty akademickiej miała być prawna sytuacja dzieci nienarodzonych. Wiele wskazuje na to, że protest był wymierzony także w organizatora konferencji – Instytut Ordo Iuris. Należy przypomnieć, że pierwotnie konferencja miała odbyć się w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Po naciskach ze strony środowisk feministycznych, kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Wydziału Nauki o Zdrowiu prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska została zmuszona do odwołania konferencji.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Organizatorzy konferencji poszukiwali alternatywnego miejsca w pobliżu. Znaleźli takie w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza Polskiej Akademii Nauk. Kiedy wszystkie formalności zostały już dopięte, na kilkanaście godzin przed otwarciem konferencji PAN wycofał się z umowy. Decyzję przekazaną organizatorom za pośrednictwem faksu poprzedziła zainicjowana przez lewicę, m.in. partię Razem, akcja w portalach społecznościowych. Ostatecznie debata odbyła się w warszawskim Akademiku Praskim.

 

Podczas dyskusji prelegenci zwrócili uwagę na niestabilną sytuację prawną dzieci poczętych. Przypomnieli, że z jednej strony w Polsce obowiązują stosowne akty prawnej, jak Konstytucja, zapisy Konwencji ONZ czy też wyroki Trybunały Konstytucyjnego, które wprost wskazują na konieczność ochrony życia poczętego. Z drugiej jednak strony rząd nie dostrzega wspomnianych aktów prawnych i zezwala na dokonywanie aborcji w trzech dopuszczalnych obecnie wypadkach. Zdaniem ekspertów biorących udział w konferencji, deklaracje premier Beaty Szydło dotyczące wprowadzenia programu pomocowego są ważne, ale nie wystarczające. Ich zdaniem koniecznym jest wsparcie idei hospicjów perinatalnych i odejście od umożliwiania aborcyjnego zabicia dziecka, które w świetle Konstytucji jest nielegalne.

 

POz

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram