29 czerwca 2024

Lewicowe zmiany w edukacji. Z listy lektur wyrzucono Kochanowskiego, Żeromskiego, Mickiewicza i Słowackiego

(Barbara Nowacka, fot. Adam Chelstowski / Forum)

Minister edukacji Barbara Nowacka podpisała dwa rozporządzenia wprowadzające nową listę lektur obowiązujących w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych. Z listy lektur zniknęły m.in. dzieła napisane przez Jana Kochanowskiego, Stefana Żeromskiego, a także Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego oraz Galla Anonima czy św. Jana Pawła II.

Od 1 września 2024 w polskich szkołach będą obowiązywały nowe listy lektur szkolnych. Minister Barbara Nowacka podpisała dwa rozporządzenia wprowadzające zmiany w tym obszarze. Dotyczą one zarówno uczniów szkół podstawowych, jak również ponadpodstawowych. Część z lektur została usunięta z list podstawowych i przeniesiona do grupy lektur uzupełniających. Inne przesunięto na listę dla uczniów klas z rozszerzonym językiem polskim.

Zmiany w szkołach podstawowych

Wesprzyj nas już teraz!

Nowelizacje rozporządzeń uszczuplają zawarte w podstawie programowej treści nauczania o około 20 proc. W praktyce oznacza to, że z listy lektur obowiązkowych dla klas IV-VI z początkiem nowego roku szkolnego znikną dwie ballady Adama Mickiewicza „Powrót taty” i „Pani Twardowska” i wiersz Juliusza Słowackiego „W pamiętniku Zofii Bobrówny”. Z kolei „Katarynka” Bolesława Prusa i „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza przesunięte zostaną do listy lektur uzupełniających.

W przypadku lektur dla klas VII i VIII część lektur będzie czytana we fragmentach, a nie jak to było dotychczas – w całości. Chodzi m.in. o „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza czy „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego. Całkowicie z listy lektur obowiązkowych znikną: „Żona modna” Ignacego Krasickiego, „Śmierć Pułkownika” Adama Mickiewicza i „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza.

Z listy proponowanych lektur uzupełniających dla klas IV-VIII szkół podstawowych znika z kolei „Słoń Birara” Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego i „Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II” Andre Frossarda.

Zmiany w szkołach ponadpodstawowych

W przypadku szkół średnich (liceów i techników) na poziomie podstawowym znikną m.in. „Legenda o św. Aleksym”, „Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu”, „Kronika polska” Galla Anonima, a także „Pamiętniki” Jana Chryzostoma Paska, „Konrad Wallenrod” Adama Mickiewicza czy „Grób Agamemnona” i „Testament mój” Juliusza Słowackiego.  

Z listy zniknęli także niektórzy poeci, m.in. Daniel Naborowski, Jan Andrzej Morsztyn, Mikołaj Sęp-Szarzyński, Franciszek Karpiński, Julian Przyboś, Tadeusz Gajcy, Stanisław Baliński, Kazimierz Wierzyński, Jan Polkowski, Wojciech Wencel, Jarosław Marek Rymkiewicz.

Część lektur do tej pory obowiązkowych na poziomie podstawowym została przeniesiona do lektur na poziomie rozszerzonym. Przeniesiono tak „Odyseję” Homera oraz „Boską komedię” Dantego Alighieri. Inną część przeniesiono do lektur uzupełniających. Tak się stało z „Odprawą posłów greckich” Jana Kochanowskiego, „Romea i Julią” Williama Szekspira, „Kazaniami sejmowymi” ks. Piotra Skargi, a także „Nie-Boską komedią” Zygmunta Krasińskiego czy „Drogą donikąd” Józefa Mackiewicza.

Z listy lektur obowiązkowych na poziomie rozszerzonym usunięto: „Chmury” Arystofanesa, „Eneidę” Wergiliusza, „Wyznania” św. Augustyna, „Summę teologiczną” św. Tomasza z Akwinu.

Na liście lektur uzupełniających od 1 września 2024 r. nie będzie również takich pozycji jak m.in. „Kronika Książąt Polskich”, „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, a także dzieł św. Jana Pawła II: „Przekroczyć próg nadziei”, Pamięć i tożsamość” oraz „Tryptyk rzymski”.

pap logo

Źródło: PAP/Danuta Starzyńska-Rosiecka

Oprac. WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram