Luca Casarini, lewicowy działacz, który – dzięki specjalnej nominacji papieża Franciszka – wziął udział w Synodzie o Synodalności, wywołał skandal we Włoszech. Mężczyzna pełniący funkcję szefa organizacji pozarządowej „Mediterranea” miał wykorzystywać znajomość z papieżem do czerpania korzyści majątkowych od organizacji kościelnych. Chodzi o nielegalne sprowadzanie imigrantów do Włoch.
Casarini zasłynął z organizowania antyglobalistycznych protestów podczas obrad grupy G8 w Genui w 2001 r. W 2018 r. założył organizację Mediterranea, która posiada statek ratowniczy pływający pod włoską banderą, angażując się w wyławianie migrantów i uchodźców z Morza Śródziemnego i odstawianie ich na włoską ziemię. W ciągu ostatnich pięciu lat przeprowadzono trzynaście misji, w wyniku których sprowadzono do Włoch co najmniej 2000 osób.
„Mediterranea i Casarini – jak zauważa portal cruxnow.com – cieszą się silnym poparciem papieża Franciszka, dla którego los migrantów i uchodźców próbujących przedostać się przez Morze Śródziemne jest główną kwestią”.
Wesprzyj nas już teraz!
Portal dodaje, że „choć ratowanie życia jest niewątpliwie szczytnym celem, pojawiły się oskarżenia, iż motywy działania grupy nie są całkowicie altruistyczne”. Na Sycylii toczy się śledztwo w sprawie Casariniego i pięciu innych osób powiązanych z Mediterranea w związku z incydentem z 2020 r. Statek Casariniego – bez zgody władz lokalnych – wyładował w sycylijskim porcie 27 migrantów, których 37 dni wcześniej zabrał na pokład duński statek zaopatrzeniowy.
Duńska firma Maersk miała wpłacić Mediterranea około 135 tys. euro za – zdaniem prokuratorów – „naruszenie włoskiego prawa imigracyjnego”.
Włoskie media opublikowały także fragmenty wiadomości wymienianych między Casarinim i innymi kluczowymi osobistościami w regionie Morza Śródziemnego, uwikłanymi w skandal. Wynika z nich, że wykorzystano bliską znajomość Casariniego z papieżem Franciszkiem do pozyskiwania środków od instytucji kościelnych, w tym od episkopatu Włoch, organizacji Caritas i różnych diecezji w Italii.
W latach 2021–2023 Mediterranea otrzymała ponad 2 miliony euro wsparcia finansowego ze źródeł kościelnych. Casarini chwalił się, że 6500 euro, które co miesiąc otrzymuje z datków przekazywanych Mediterranea, zwłaszcza ze źródeł kościelnych, pozwala mu „opłacać czynsz bez konieczności pracy w barze”. W innym ujawnionym fragmencie wiadomości kolega Casariniego mówi, że „Kościół staje się naszym Sorosem”.
W 2019 r. papież Franciszek wysłał notatkę do Casariniego, określając go mianem „drogiego brata”. Casarini miał twierdzić, że nakłoni papieża, by zwrócił się do niego w kolejnej notatce per „mój ukochany synu”, co miałoby w efekcie ułatwić pozyskiwanie ze źródeł kościelnych jeszcze większej liczby środków.
Ujawniono też dyskusje Casariniego i jego współpracowników dotyczące kardynała Matteo Zuppiego; Casarini chciał, żeby Zuppi został przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch, co ostatecznie nastąpiło. Omawiano także w jaki sposób wykorzystać wsparcie innych kluczowych bliskich papieskich osób, takich jak kardynałowie Michael Czerny, Corrado Lorefice i Jean-Claude Hollerich.
Casarini twierdzi, że niektóre cytaty przypisywane jemu i innym członkom grupy są fałszywe, a inne zostały wyrwane z kontekstu. Zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko serwisom informacyjnym, które je opublikowały. Uznał te działania za „wyraźny atak na papieża Franciszka”.
Źródło: cruxnow.com
AS