Nakładem wydawnictwa Fronda, po ponad trzydziestu latach od publikacji oryginału, w Polsce ukazała się książka Petera Kreefta „Między piekłem a niebem. Dialog w zaświatach”. W oryginalnej rozmowie rozpisanej na role przez amerykańskiego pisarza biorą udział konserwatywny protestant, liberalny katolik i panteistyczny „reinterpretator” chrześcijaństwa. Wszyscy zmarli tego samego dnia, wszyscy byli też postaciami znanymi. Mowa bowiem o Clivie S. Lewisie, Johnie F. Kennedym i Aldousie Huxley’u.
22 listopada 1963 r. cały świat połączony globalizującą się już wówczas siecią medialnych zależności donosił o zabójstwie prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy’ego. Dokładnie tego samego dnia w Wielkiej Brytanii żywota dokonywało dwóch obdarzonych przez Boga literackim talentem myślicieli, z których jednak każdy inaczej wykorzystywał swoje pisarskie umiejętności. Co, oprócz dnia śmierci, łączyło ich z Kennedym? Otóż głowa amerykańskiego państwa szumnie przedstawiany jest w mediach, szczególnie europejskich, jako jedyny katolicki prezydent Stanów Zjednoczonych. Na tej podstawie Peter Kreeft uznał, iż skoro każdy z wymienionych dżentelmenów wierzył w jakąś formę życia po śmierci, starcie ich poglądów na imponderabilia wydać się może fascynujące.
Wesprzyj nas już teraz!
Tak jest w istocie, dzięki nadzwyczaj kreatywnej pracy Kreefta, zestawiającego filozoficzne, ortodoksyjne poglądy Lewisa z domniemanymi poglądami tak zwanych katolików otwartych, których personifikacją ma być w jego książce Kennedy. Polityk ów nie był przecież – i nie jest to nic nadzwyczajnego w dobie powszechności liberalnej demokracji – wybitnym myślicielem. Reprezentował jednak typową dla współczesnego świata postawę dialogizmu, pozostającego dla jego przedstawicieli postawą o wiele ważniejszą niż zamykany w czterech ścianach mieszkania katolicyzm.
Clive Staples Lewis, autor monumentalnych „Opowieści z Narnii” i niezapomnianych „Listów starego diabła do młodego” to w proponowanych nam przez Kreefta dialogach przemyślny obrońca chrześcijańskiego Objawienia, otwarty na wszelkie pytania i wątpliwości przedstawiciela możnych tego świata – bo czyż może być bardziej reprezentatywna dlań figura, niż prezydent USA? Świetnie uwypuklone de facto heretyckie przemyślenia wywodzącego się z katolickiej rodziny Kennedy’ego Lewis obala opierając się na tym, czym dzisiejsi najbardziej otwarci z otwartych katolików uwielbiają się chełpić – na rozumie. Ale logika Lewisa to logika chrześcijaństwa, logika niezachwiana, logika uzasadniająca rzeczywistość danych nam przez Kościół Prawd Wiary. Słów Lewisa Kreeft nie musiał wymyślać – w zdecydowanej większości po prostu cytuje anglikańskiego pisarza.
Doprawdy fascynujące w „Dialogu w zaświatach” są stałe intelektualne porażki Kennedy’ego, bez względu na to czy rozmowa dotyczy boskości Jezusa Chrystusa, Boskiej pedagogiki, istnienia piekła, nieba i czyśćca, czy nawet sensu ludzkiego życia. Kreeft wespół z Lewisem doskonale obnaża złudzenia współczesności, na nasze nieszczęście tak często prezentowane dziś nie tylko przez przedstawicieli Ludu Bożego, ale i wśród jego pasterzy.
Na dokładkę otrzymujemy również od autora dialogów nutę pogańskich przemyśleń Huxleya, jednego z promotorów tak zwanej filozofii wieczystej. Od czasu do czasu, pytany lub nie, wtrąca się w rozmowę Lewisa i Kennedy’ego. Głównie po to, by przewrotnie wesprzeć ducha prezydenta USA w jego heterodoksyjnych poglądach. Wtręty twórcy „Nowego wspaniałego świata” są jednak pożywką dla bardziej wyrobionego i obeznanego w filozofii czytelnika – być może dlatego stanowią znacznie mniejszą część omawianej książki.
„Między piekłem a niebem. Dialog w zaświatach” stanowi doskonałe przypomnienie sensu chrześcijaństwa, opierającego się współczesności niczym skała smagana porywistym wiatrem. Jeśli nie chcecie Państwo czytać książki Kreefta sami, można zrobić z niej inny użytek. Można bowiem zasponsorować ją któremuś ze swych znajomych, który – jak J.F.K. – zatracił istotę świętej wiary pod naporem „światowości”. Takich osób nie brakuje wszak w naszym katolickim kraju….
Krystian Kratiuk
MIĘDZY PIEKŁEM A NIEBEM – DIALOG W ZAŚWIATACH. C.S. LEWIS, J.F. KENNEDY, A. HUXLEY, s. 192, wydawnictwo FRONDA, Warszawa 2015 r.