14 stycznia 2022

Lex Czarnek przyjęte przez sejm. Działalność organizacji w szkołach pod ściślejszym nadzorem kuratora i rodziców

((Przemysław Czarnek. źródło: FB))

Nieznaczną większością głosów sejm przyjął „lex Czarnek”. Projekt ustawy zwiększa prerogatywy wojewódzkich kuratorów oświaty. Urzędnicy będą mogli na wniosek rodziców zakazać działalności w szkołach określonym stowarzyszeniom. Celem propozycji ustawodawczej jest ochrona najmłodszych przed demoralizacją i przeciwdziałanie ideologizacji placówek oświatowych.

Na mocy przyjętego przez sejm „lex Czarnek” działalność organizacji i stowarzyszeń w placówkach oświatowych zostanie poddana ściślejszemu nadzorowi kuratorów. Dwa miesiące przed przeprowadzeniem zajęć przez zewnętrzne podmioty, dyrektor szkoły będzie musiał przedłożyć kuratorowi dokładny spis zagadnień, oraz materiałów, jakie będą elementem lekcji. Dopiero po otrzymaniu pozytywnej opinii kuratora organizacja lub stowarzyszenie będzie mogło swobodnie pracować z uczniami. Uczestnictwo w zajęciach wymagać będzie także pisemnej zgody rodziców, lub pełnoletniego ucznia.

Jak podkreślał minister edukacji, chodzi o ochronę młodzieży szkolnej przed działalnością demoralizujących grup. „Państwo ma obowiązek chronić dziecko przed demoralizacją”, podkreślał Przemysław Czarnek, odnosząc się do treści przyjętego projektu ustawy. Zwracał uwagę, że wzmocni on także rolę rodziców w decydowaniu o tym, jakie treści będą przekazywane ich dzieciom.

Wesprzyj nas już teraz!

„Lex Czarnek” zwiększy władzę kuratorów nad dyrektorami poszczególnych placówek. Jeśli zarządca danej szkoły nie będzie stosował się do decyzji urzędnika, zmierzy się z konsekwencjami. Może zostać wezwany do złożenia wyjaśnień, a w ostateczności zwolniony ze stanowiska.  

Za przyjęciem projektu nowelizacji głosowało 227 posłów, a 214 członków niższej izby parlamentu opowiedziało się przeciwko niej. Poza „opozycją totalną” „lex czarnek” sprzeciwiła się także Konfederacja, często podkreślająca, że rodzice powinni mieć większy wpływ na przekazywane dzieciom w szkołach treści. Zdaniem środowisk lewicowych, wejście ustawy w życie doprowadzi do „dyskryminacji, nietolerancji i homofobii” w placówkach oświatowych.

Źródła: eska.pl

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram