Progresywistycznych tendencji w zakonie jezuitów ciąg dalszy. Niedługo po wyproszeniu przez związany z tym zakonem Fordham University konserwatywnej publicystki Ann Coulter, na konferencję przyjęto australisjkiego anty-etyka Petera Singera. Oznacza to, że dla nominalnie katolickich władz uczelni konserwatyzm jest nieakceptowalny w przeciwieństwie do poglądów dopuszczających nie tylko aborcję ale i mordowanie narodzonych dzieci. Takie tezy głosi Singer.
Choć założony na początku XX wieku nowojorski Fordham University nie należy już do jezuitów, to nadal jest związany z tym zakonem. Jego zarząd twierdzi, że „kultywuje jezuicką tradycję” dlatego też dziwi zaproszenie przez władze uczelni radykalnie antychrześcijańskiego etyka. Peter Singer był głównym gościem zorganizowanej przez amerykański Fordham University konferencji „Conference with Peter Singer: Christians and Other Animals, Moving the Conversation Forward”. Jest to tym bardziej zastanawiające, że władze uniwersytetu wezwały kilka dni wcześniej do odwołania wizyty Ann Coulter, która miała zaplanowany wykład w Fordham. Zarządzający uniwersytetem o. Joseph McShan uznał prace Coulter za „siejące nienawiść” i prowokacyjne.
Wesprzyj nas już teraz!
Z drugiej zaś strony oficjalny blog uczelni pozytywnie pisał o Peterze Singerze. Opisano go jako „najbardziej wpływowego współczesnego filozofa”. W konferencji wzięli udział także chrześćijanie, polemizujący z Singerem. Zdaniem moderatora konferencji, dr Charles’a Camosy, ten fakt usprawiedliwiał zaproszenie Singera. – Rozmowa była bogata i arcyciekawa, a teologia chrześcijańska została przedstawiona niechrześcijanom – mówił z entuzjazmem Comosy. Nie pierwszy raz bronił też Singera. W swoim artykule „Peter Singer nie jest Antychrystem” porównał go do bł. Jana Pawła II. „Singer jest motywowany wielkim pragnieniem odpowiedzi na cierpienie nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Cechuje go też podziwu godna logiczna spójność” – napisał wówczas teolog Fordham University. Zdaniem dr Camosy, przy głębszym spojrzeniu, różnice między etyką chrześcijańską a singerowską są „bardzo niewielkie”.
Z kolei według Catholic Newman Society, grupy katolickich studentów zajmujących się respektowaniem katolickiej doktryny przez katolickie uniwersytety USA, zapraszanie otwartych przeciwników wiary nie było nigdy rzeczą pochwalaną przez biskupów i Rzym. – To bardzo niepokojące, że o. Camosy zaprasza niebezpiecznego prowokatora. To żerowanie na studentach, którzy mogą być nieprzygotowani na taki dialog – dodał. Jednak o. Camosa jest innego zdania. – Powinniśmy czerpać przykład ze św. Tomasza i jego pozytywnego spojrzenia na Arystotelesa – powiedział liberalny teolog.
Peter Singer (ur. w 1946 r. w Melbourne) jest jednym z najbardziej radykalnych współczesnych filozofów o poglądach lewicowych. Jak podaje portal lifesitenews.com, w jednym z artykułów naukowych Singer napisał, że „członkowstwo w gatunku homo sapiens nie jest wystarczające, by przyznać prawo do życia”. Ten zwolennik utylitaryzmu uważa bowiem, że ważniejsze od ochrony godności człowieka jest zwiększanie przyjemności i unikanie przykrości. Dlatego też wyraża akceptację zarówno dla eutanazji, jak i mordowania dzieci. W swojej słynnej książce „Etyka praktyczna” Singer postulował nadanie „życiu płodu nie większą wartość niż życiu zwierzęcia niebędącego człowiekiem o podobnym stopniu racjonalności, samoświadomości, świadomości, zdolności do odczuwania itd.”.
Źródła: lifesitenews.com
Marcin Jendrzejczak