„Kościół musi jasno stwierdzić, że chce by niezreformowana liturgia zniknęła i zezwala na nią jedynie z duszpasterskiej dobroci względem osób starszych, które nie rozumieją potrzeby zmian” – stwierdził ks. Thomas J. Reese SI, dawny redaktor naczelny jezuickiego „America Magazine”, a obecnie komentator Religion News Service. Duchowny chciałby także „reformy” kapłaństwa…
Według ks. Thomasa Reese’a, nadszedł czas na drugą część „reformy liturgicznej”. Jak stwierdził, czas już na dyskusję i na to, by liturgiści przeanalizowali pojawiające się głosy. Reese stwierdził, że poszczególne konferencje episkopatów powinny „zebrać uczonych, poetów, muzyków, artystów i duszpasterzy w celu stworzenia liturgii odpowiadających ich określonym kulturom”. Zasugerował także, że liturgia nie powinna być zastrzeżona dla mężczyzn-celibatariuszy, a diakoni (a nawet i świeccy) powinni mieć możliwość udzielania sakramentu namaszczenia i spowiedzi. Thomasa Reese wskazał także najważniejszy aspekt jego rozumienia Mszy: nie jest nim konsekracja, lecz „transformacja wspólnoty w Ciało Chrystusa, tak byśmy mogli żyć zgodnie z przymierzem zawartym poprzez Chrystusa”. Sugerował, że taką perspektywę powinny oddawać nowe modlitwy eucharystyczne…
Wesprzyj nas już teraz!
„Po Pawłowej reformie liturgii zakładano że Msza trydencka czy łacińska zniknie. Biskupom dano prawo zniesienia jej w swoich diecezjach, ale niektórzy ludzie trzymali się tej starej liturgii aż po schizmę” – stwierdził Reese. „Kościół musi jasno stwierdzić, że chce by niezreformowana liturgia zniknęła i zezwala na nią jedynie z duszpasterskiej dobroci względem osób starszych, które nie rozumieją potrzeby zmian” – dodał, podkreślając przy tym, że „dzieci i ludzie młodzi nie powinni mieć prawa uczestniczenia w takich Mszach”.
Ks. Thomasa Reese (ur. 1945) wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w roku 1962, świecenia kapłańskie otrzymał w roku 1974. Posiada doktorat z politologii obroniony na Berkeley, w latach 1978 – 1985 współpracował z redakcją „America Magazine”, z kolei a w latach 1998-2005 był redaktorem naczelnym tego tytułu. Publicznie odrzucał katolicką naukę w zakresie oceny praktyk homoseksualnych, celibatu, aborcji i antykoncepcji. Pod odejściu z „America Magazine” był m.in. zatrudniony w Woodstock Theological Center, zamkniętym w roku 2013. Współpracował z „National Catholic Reporter”, obecnie pisze dla Religion News Service.
Źródło: lifesitenews.com
mat