17 kwietnia 2019

Libia straszy kolejną falą imigrantów. Do Europy może trafić nawet 800 tys. uciekinierów

(fot. By Magharebia [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons)

Libijski rząd jedności narodowej (GNA) nie będzie zatrzymywać obywateli, którzy zamierzają uciec do Europy uciekając przed toczącymi się walkami. Mowa o około 800 tys. libijskich migrantów.

 

Jak przypomniała agencja AFP, w 2017 roku rząd Włoch zawarł z władzami Libii porozumienie związane z szkoleniem i wyposażeniem libijskiej straży przybrzeżnej. Celem tych działań miało być powstrzymywanie migrantów z Libii. Porozumienie zatwierdziła UE. Dotychczas podejmowane działania były skuteczne, a liczba migrantów z Libii spadła. Obecnie władze Libii twierdzą, że nie ma porozumienia o zatrzymywaniu migrantów w Libii i podkreślają, że umowa dotyczyła przeszkolenia straży przybrzeżnej.

 

Władze Libii przypomniały równocześnie, że wkrótce na wolność wyjdzie około 400 terrorystów – więźniów z Państwa Islamskiego. Trypolis próbował rozmów w ich sprawie na arenie międzynarodowej, ale bezskutecznie. Co więcej, libijskie władze skarżą się, że kilku ich zagranicznych partnerów wspiera armię Haftara (ANL).

 

Od 4 kwietnia Libijska Armia Narodowa dowodzona przez prorosyjskiego generała Chalifę Haftara, prowadzi ofensywę na Trypolis. Zajęcie stolicy oznaczać będzie w praktyce przejęcie kontroli nad krajem.

 

Źródło: naszdziennik.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie